39. NÄDAL 23.9.2019.- 29.9.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 01.10.2019 - 11.11
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Lehtede värvumine on alanud
Sisu

Lehtede värvumine on alanud

Nädal algas tugeva öökülmaga. Õhus mõõdeti Jõgeval minimaalseks temperatuuriks esmaspäeval -3,4 °C, kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -5,5 °C ja rohul -10 °C. Rohi oli hommikul tugevas hallas ja muld põllul kuni ühe sentimeetri sügavuseni pinnalt külmunud. Külm võttis ära paljudes aedades rikkalikult õitsenud peiulilled e tageetesed ja mitmed teised suvelilled.

Päeval soojenes õhk esmaspäeval ligi 10 kraadini ja ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 3,3 °C, mis on viimase 97 aasta keskmisest kuue kraadi võrra külmem. Tugev öökülm (õhus alla -2 °C) esines tänavu 1922. aastast algava vaatlusrea keskmisega võrreldes ligi kaks nädalat varem.

Öökülma esines õhus Jõgeval lisaks esmaspäevale veel ka neljapäeval ja reedel, maapinnal aga enamikel hommikutel. Päevad olid valdavalt vahelduva pilvisusega ja maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid üle 10 kraadi, kõige soojemal päeval (laupäeval) 16,3 °C.

Vihma sadas vähe – kolmapäeval 1 mm ja pühapäeval 8 mm. Pühapäeva hommik oli tiheda uduga.

Vahtrad muutusid nädala jooksul korrast värvilisemaks

Vahtrad muutusid nädala jooksul korrast värvilisemaks

Öökülmade ja päikseliste ilmadega intensiivistus puude lehtede kolletumine. Väga ilusaks ja värviliseks muutusid vahtrad ja mõned pärnad. Enamikel puudel domineeris võras endiselt roheline lehevärv, kuna värvuda jõudnud lehed langesid maha.

Põldudel rohetasid tärganud taliteraviljad ja juba suureks kasvanud taliraps, -rüps. Teedel sõites võis näha üksikutel põldudel kombaine suvirapsi ja teravilja koristamas, võeti kartulit.

Kalakajakate parved lendasid edasi tagasi toitumis- ja ööbimiskoha vahel.

Oli näha üksikuid ülelennul haneparvi.

Jõgeval 30.9.2019.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.