Äkki kasvab haruldane puuseen Teie vanadel viljapuudel?

Postitas Looduskalender - L, 14.12.2019 - 12.12
Autorid

Foto Reda Iršėnaitė, The Global Fungal Red List

Sisu

Varatalvisel ajal tehakse sageli ülevaatust või okslõikust, kas oma maakodus või linnaaias, seejuures peaks tähelepanulikult vaatama ka üle just vanad ja väärikad õuna- ja pirnipuud. Eelmisel nädalal leidis Sulev Järve krookusnarmiku kasvamas vana õunapuu tüvel Nõmme aias. Soojal varatalvel võib seen ka veel hästi nähtav olla.

Krookusnarmik

 

 

Krookusnarmik      Sarcodontia crocea

 

Seene viljakeha on substraadile liibuv, alul safrankollane, hiljem värvub ookerpruuniks kuni roostepruuniks. Kaetud tihedalt kuni 1,5 cm pikkuste narmastega. Seeneliha kuni 3 sentimeetri paksune, kollane ja vahaja konsistentsiga.

Viljakehal on tunda tugevat, magusat puuviljalõhna.

Kasvab saprotroofina vanadel ja hooldamata õuna- või pirnipuude tüvedel ning okstel, harva teistel lehtpuudel, põhjustades valgemädanikku.

Eestist leitud kolm korda: Hiiu-, Saare- ja Tartumaalt; viimane leid 1991. Kuna kõik senised leiukohad (puud) on hävitatud, siis on  arvatavalt tegemist Eestis väljasurnud (RE) liigiga.

Viimase leiu valguses julgustavad mükoloogid kõiki vanade viljapuupuuaedade omanikke oma valdusi üle vaatama. Võimalik, et krookusnarmikut kasvab ka mujal Eestis, kuid aiaomanikud lihtsalt ei tea sellest või pole märganud. Seega tasub üle vaadata oma eakamad õunapuud ja leiu korral sellest teada anda.

Vaata lisaks tänavust „Mükoloogilist lendlehte“: LINK

ja Eesti mükoloogiaühingu kodulehte: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.