Talvine veelindude loendus - luiged

Postitas Looduskalender - P, 05.01.2020 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kühmnokk-luiged tormis. Alliklepal, 9. Jaanuaril 2005

Kühmnokk-luiged tormis. Alliklepal, 9. Jaanuaril 2005 ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Järgmisel nädalavahetusel on loenduse kesksed päevad, aga samuti lähevad arvesse kõik teised jaanuarikuus tehtud vaatlused ja seda ka siseveekogudel. Tutvustame talvisel ajal arvukamalt esinevaid liike.

Erilist tähelepanu pööratakse rahvusvahelisel vaatlusel tänavu just laulu- ja väikeluikede loendusele, seega oleks oluline üles märkida talvitavate luikede pesakondade suurused (tänavusuviste luigepoegade sulerüüd on veel hallikad).

Meie suuremaid veekogusid pole olematu talv suutnud jääga kaanetada, seega võib loendus huvitavaks kujuneda.

 

Laululuiged

Laululuiged ( www.loodusemees.ee )

 

Laululuik                    Cygnus cygnus

 

Väikeluik                    Cygnus columbianus    

 

Kühmnokk-luik          Cygnus olor

 

Kühmnokk-luikede arvukus on muidugi kõige suurem, kas see ületab tänavuse loendusega viieteist tuhande piiri? Kui arvud saavad kokku loetud anname teada. Laululuikede talvine arvukuse on seni kõikunud tuhande ja kolme tuhande vahel.

Kuidas mitte kõige kogenum linnuvaatleja neil eemalt vaadates vahet võiks teha sest nii suuruselt, sulestikult, kui kaalult on linnud ju sarnased?

Kühmnokk-luiged hoiavad ujudes oma kaela graatsiliselt kaardus ja sageli märkame nende kõrgemale tõstetud tiibu. Laululuiged hoiavad oma kaela püstiselt ja nokk moodustab kaelaga pea täisnurga. Kühmnokk-luikede nokk on punane, musta nokakühmuga, mis isaslindudel märgatavam. Laululuikede sidrunkollane nokk on musta otsaga ja tiibu hoitakse erinevalt kühmnokkadest selja peal koos. Kui söömise ajal veekogu põhjast toitu küünitatakse on laululuikede ümara saba ots nagu maha lõigatud, aga kühmnokkade saba on teravaotsaline.

Kühmnokkade lendu saadab kõigile tuttav tugev tiivavihin. Olenemata sellest, et tegu suurte lindudega pole laululuikedel lennus tugevat tiivavilinat kuulda.

 

Väikeluiged

Väikeluiged ( www.loodusemees.ee )

Väikeluikikede talvine arvukus on olnud kasin ega pole ületanud pooltsada talvitujat. Seltsi hoitakse võimalusel laululuikedega. Luigeliigid on omavahel segiajamiseni sarnased - väikeluiged ainult veidi pisemad. Eks nende loendamine tuleb asjatundjatele jätta.

Loe kesktalvisest veelinnuloendusest lähemalt: LINK

Laululuikede vaatlused: LINK

Väikeluikede vaatlused: LINK

Kühmnokk-luikede vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.