Fred Jüssi - 85, Tervist ja õnne!

Postitas Looduskalender - K, 29.01.2020 - 10.10
Autorid

Kuvatõmmis äsja ekraanidele jõudnud filmist „Olemise ilu“

Image
Fred Jüssi
Sisu

Fred on sündinud 29.jaanuaril 1935 Hollandi Lääne-Indias, Kariibi meres asuval Aruba saarel. 1938. aastal tuli perekond vanemate kodumaale Eestisse tagasi, elama asuti Tallinna. 1953. aastal lõpetas Tallinna 20.keskkooli ja Tartu Riikliku Ülikooli, bioloog-zooloogi erialal 1958 aastal. 

Juubilari esimene töökoht oli Hiiumaal, kus ta õpetas Emmaste lastele bioloogiat, keemiat ja geograafiat. Hiljem töötas TA Eksperimentaalbioloogia Instituudis, 1962.aastal läks aga Looduskaitse Valitsuse inspektoriks.

Selles ametkonnas jätkas Fred Jüssi läbi kõikvõimalike nimemuutuste ja ümberkorralduste aastani 1975. Sellest ajast vabakutseline publitsist ja looduse populariseerija, jäädes enda sõnul eelkõige ikka zooloogiks.

Huvilised mäletavad Fredi veel filmile jäädvustatud fotograafiat ja loodushäälte helilindistusi Eesti Raadios. Mainekad on nii tema artiklid, ilmunud raamatud, kui raadiovestlused.

Olulised on kindlasti aastail 1976-1986 Eesti Raadio eetris kõlanud Looduse aabitsa saated (ERR-i arhiivis järelkuulatavad), mis äratasid toll ajal paljudes kuulajates  uinunud loodusehuvi ja neid raadiosaateid lindistati arvukalt kodustes oludes ja just see töö tõi 1989. aastal Fredile esimese väljaantud Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia.

Juubilar peab enda loodusehuvi äratajaks Hillar Pärjasaart, kellega ta tutvus 1948.aastal. Kuna noil aegadel oli pääs mere äärde Eestis suuremalt jaolt suletud, huvitus Fred noormehena just metsadest ja rabadest.

Fred Jüssi nimetab ennast üksiküritajaks, kelle huvid on suunatud elamustele.

Fred Jüssi pikem aastavahetuse usutlus Postimehes: LINK

Valik Fredi lausumisi: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.