Algavast linnukevadest - põldlõoke

Postitas Looduskalender - P, 23.02.2020 - 08.08
Autorid

Fotod Arne Ader

Põldlõoke

Põldlõoke ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Põldlõoke       Alauda arvensis

 

Põldlõokeste esimesed salgad on saabunud, nädala eest Saaremaale ja sel nädalal mandrile. Põhiränne algab vast tosina päeva pärast, aga see oleneb paljus ilmadest.

Esimeses laines saabuvad peamiselt just isaslinnud, et hõivata sobivamad pesitsusalad. Emaslinnud saabuvad kuni paar nädalat hiljem, sarnaselt paljudele teistele rändlindudele.

Arne fotolt nähtub, et maapinnal toimetavatele värvulistele tuleb kasuks tagasihoidlik sulestik. Selline pruunikashall varjevärvus annab võimaluse paigale tardunud linnul pea täiesti märkamatuks jääda. Tugeva kehaehitusega põldlõokeste pikkus jääb alla paarikümne sentimeetri. Nii isas- kui emaslinnud on sarnase sulestikuga ja looduses neil vahet teha on võimatu. Kiirusulgi pealael turritatakse ikka erutuse korral.

Maapinnal tegutsetakse peamiselt kõndides või joostes. Ümbruse uudistamiseks peatutakse kas mõnel kõrgemal mättal või kivil (harva, kui märkame põldlõokesi põõsastel või elektritraatidel istumas). Toitutakse putukatest või veel säilinud taimeseemneid otsides.

 

Põldlõoke

Põldlõoke ( www.loodusemees.ee )

Lõokeste lennupilt paistab kuidagi lainjas ja isegi veidi värisev. Lendutõusul märkame suhteliselt laiade tiibade valgeid tagaservi ja valgeid veermisi sabasulgi. 

Juhul, kui peaks veel saabuma „lõotalv“ ei kao lõokesed meilt kusagile sest värskelt sadanud lobjakas või lumi sulab mõne päevaga.

Põldlõokeste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.