Saame tuttavaks – himaalaja hunt

Sisu

 

Hiljuti avaldatud teadustöös tutvustatakse himaalaja hunti kui täiesti eraldiseisvat hundiliiki.

Tänapäeval eksisteerivatest hundiliikidest on seni tuntud tumehunti (Canis rufus), mägikoera (Canis simensis) ning kõige enam levinuna hallhunti (Canis lupus). Hallhundil on hulganisti alamliike (sh polaarhunt ja mehhiko hunt), kelle täpse arvu osas pole teadlased üksmeelel. Nüüd aga näitavad geneetilised uuringud, et üks seni hallhundi alamliigiks peetud koerlastest – himaalaja hunt – on tegelikult hallhundist eraldiseisev ning vanem hundiliik, kes väärib omaette teaduslikku nimetust.

Himaalaja hunt on elanud Kesk-Aasia maastikul (Himaalaja mäestiku ning Tiibeti kiltmaa aladel) üle 800 000 aasta. Kuna seni peeti teda hallhundiks, jäi liik suuresti teadlaste tähelepanuta. Samuti ei ole tehtud erilisi pingutusi tema arvukuse vähenemise takistamiseks. Kuigi palju on veel selguseta, on nüüdseks teada, et himaalaja hunt erineb hallhundist nii geneetiliselt kui ökoloogiliselt.

Himaalaja hunt on geneetiliselt kohastunud eluks äärmiselt kõrgetel maastikel, kus õhu hapnikutase on madal. Ta elab hallhundiga võrreldes väiksemates karjades: keskmine himaalaja hundi karja suurus on 5 isendit (ema, isa ja kolm kutsikat). Himaalaja hundi kasukas on enamasti valkjas-pruunikas, kuid esineb ka mustakarvalisi isendeid. Tippkiskja looduslikeks saakloomadeks on kiang ehk tiibeti eeslik, ida-sinilammas, argaali lammas ja tiibeti gasell. Suupisteks kõlbavad ka uruhiired, ümisejad, jänesed ja teised närilised. Konkurentsi pakub himaalaja hundile lumeleopard.

Nii nagu võsavillemid mujal maailmas, on ka himaalaja hundid pinnuks silmas loomakasvatajatele. Nimelt on kodustatud kariloomade arv sealsetel maastikel oluliselt suurem kui looduslike saakloomade arv. Lisaks on koduloomad kaitsmata ning seega huntidele kergeks saagiks. Vastavastatud taksonoomiline staatus peaks aga tagama himaalaja hundile parema liigisäilitusliku kaitse ning andma põhjust inimese-hundi konfliktile tõhusamate leevenduste leidmiseks.

Lisainfot leiab siit: https://phys.org/news/2020-02-himalayan-wolf-unique-harsh-high.html?fbclid=IwAR3liksxpSeZTkAderGXe7DTHQ5SUXTsv-aMSKfCnvts6TUh9MD2csTr8Ww

 

Laura Kiiroja

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.