Rahvusloom

Haruldane kohtumine

Postitas Aasta Loom - P, 15.11.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

„Nagu hundist räägid, nii hunt kohal,“ ütleb Eesti vanasõna. Looda sa! Tänapäeval Eestis hunti kohata on enamasti suur õnn loodusesõbrale.  

 

Noorel loodusfotograafil, seitsmenda klassi õpilasel Jan Fred Joabil vedas - kui ta isaga mööda metsi sõitis, oli neil just hallivatimeest juttu, et kas jahil lastud põdranahk võiks hundi kohale meelitamiseks sobida - kui oligi hunt kohal!

 

Autoaknast nägi Jan Fred jutuajamise käigus mingit halli vilksatust:  „Hüüatasin, et mingi hall liigub ... ja taipasin kohe, et see on hunt,“ meenutab Jan Fred. Poiss palus isal hallivatimehele teele ette sõita, aimatavat teekonda pidi ümber võsa – ja sealt puude vahelt võsavillem end autosolijatele uuesti näitaski. Poiss sai hundi pildile ja pärast seda tal enda sõnul põlved värisesid – see oli ju esimene kohtumine päris hundiga!

VIDEO: Kutsikas nurub toitu

Postitas Aasta Loom - P, 25.10.2020 - 12.21
Sisu

 

Voyageurs Wolf Project uurijad USA Minnesota osariigis on taas imelised kaadrid rajakaamerasse saanud. Seekord on näha, kuidas ligi 5-kuune hundikutsikas oma isalt (hunt V094) toitu nurub. Kahjuks polnud papal aga toitu jagada, vastasel juhul oleks regurgitatsioon ehk maosisalduse tagasivool sellise osava ja järjekindla lunimise peale olnud reflektoorne.

Saage tuttavaks - Kosmosehunt

Postitas Aasta Loom - P, 18.10.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

6. oktoobril avaldas NASA oma Facebooki lehel Hubble Space teleskoobiga tehtud pildi Lupuse tähtkujus asuvast spiraalgalaktikast. 

 

Lupus ehk Hunt on 60 miljoni valgusaasta kaugusel asuv lõunataeva tähtkuju. Hunt oli juba 2. sajandil tegutsenud astronoom Ptolemaiose nimetatud 48 tähtkuju seas. Tänapäeval tuntud 88 tähtkuju hulgas on Hunt pindalalt 46. kohal. 1006. aastal plahvatas Hundi tähtkujus supernoova SN 1006, hiljuti aga supernoova 2017cbv (mida küll sellel pildil näha pole). Enesestmõistetavalt on taevase “hundikarja” heledaimad tähed Alpha Lupi ja Beta Lupi.

Kui keegi on kunagi lasknud fantaasial lennata ja mõtisklenud selle üle, kuhu lähevad hundihinged, siis… võib-olla just siia, kosmosehundi karja?

 

Laura Kiiroja

 

Huntide tagasitulek - taastades Isle Royale`i saare ökoloogilist tasakaalu

Postitas Aasta Loom - P, 04.10.2020 - 15.07
Sisu

Suurepärane dokumentaalfilm Isle Royale´i rahvuspargi huntide ja põtrade varustamist GPS-kaelusega räägib sellest, miks hunte oli vaja rahvusparki taasasustada.

 

Oleme varasemalt kätt pulsil hoidnud Isle Royale´i rahvuspargi (USA) juba 62 aastat väldanud hundi- ja põdrapopulatsioonide uuringul. Nimelt vaevles Isle Royale´i saare hundipopulatsioon juba pikemat aega kliimasoojenemisest tingitud inbriidingu ehk sugulusristumise käes. Nüüd on saarele toodud hunte lisaks.

Paus hundijahis on arutluse all

Postitas Aasta Loom - P, 20.09.2020 - 13.34
Avapilt
Sisu

Uuringud näitavad, et mitteletaalsed kiskjatõrjemeetodid on lammaste kaitsmisel tõhusamad kui huntide küttimine
Foto: Diana Grandmaire

 

Eesti huntide ohjamise poliitikas puhuvad lootustandvad tuuled. Eesti Jahimeeste Selts (EJS) küsis esmaspäeval, 14. septembril oma jälgijate arvamust teemal, kas oleks mõistlik mõneks ajaks hundijahis paus teha.

 

See vägagi tervitatav ja üsna rahulikus toonis kulgenud arutelu oli ajendatud EJS-ile esitatud üha sagenevatest ettepanekutest hundijaht 1-3 aastaks peatada, et paremini mõista, kas hundijaht on vajalik või mitte. Teiste seas tegid EJS-ile vastava ettepaneku jahimeeste organisatsioonid Valga- ja Läänemaalt.

 

Arutelus jäid silma kaks olulist murekohta, mis inimesi ettepaneku osas skeptiliseks muudavad: hirm, et lammaste murdmiste juhtumid suurenevad ning hirm, et legaalse jahi keelustamise tõttu suureneb huntide salaküttimine.

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.