Sotsiaalsetel liikidel on õnneks mitmeid tõhusaid meetodeid nakkusohu leevendamiseks. Näiteks territoriaalsus (ehk sotsiaalse distantsi hoidmine pereväliste isenditega!), aga ka kindlate karjasiseste sotsiaalsete rollide olemasolu, mis vähendavad kontakte ning seeläbi nakkuste levikut. Lähikontaktis on hundid eeskätt vaid oma pere liikmetega. Kuigi Skype’i või Zoomi võsavillemitel pole, on neilgi tõhusaid meetodeid kaugdistantsil suhtlemiseks ja seeläbi võõraste liigikaaslastega otsekontakti vältimiseks: ulgumine ja territooriumi märgistamine. Avatud maastikul võib hundiulg kostuda 16 km kaugusele!
Yellowstone’i rahvuspargis (USA) läbi viidud ja 2015. aastal avaldatud uuring aga näitas, et suure ja tugeva karja olemasolu aitab huntidel kõiksugu haigustega paremini toime tulla. Nimelt kui üksi elavate kärntõves huntide suremus on tervete üksikute huntidega võrreldes viis korda suurem, siis karjas elavate haigestunud huntide väljavaated on oluliselt helgemad. Kui karjas on vähemalt viis tervet hunti, siis on kärntõves huntide suremus täpselt sama kui tervete karjaliikmete puhul. Seda seetõttu, et terved karjaliikmed aitavad toitu hankida ning territooriumi kaitsta. Võib eeldada, et karjas elavatel kärntõves huntidel on ka sooja kergem hoida kui üksikutel huntidel. Samasugused eelised karjaeluviisilistele huntidele kehtivad ilmselt ka teiste infektsioonide, füüsiliste vigastuste ning mittenakkavate haiguste puhul. Pereliikmete toetus ning ressursside kättesaadavus on ellujäämisel ja haigusest paranemisel määravad.
Huntide ellujäämine sõltub tugevast karjast. Tugev kari sõltub aga headest karjasisestest suhetest. Suhete hoidmises on hundid meistrid. Nende mantra on “selgelt kommunikeeruda, sageli mängida, üksteist hoida”. Vimma huntide seas ei kanta. Kiire konfliktide lahendamine on kogu karja huvides, sest hundid sõltuvad nii toiduhankimisel kui territooriumi kaitsmisel sujuvast koostööst. Ehk on just need põhimõtted, mida huntidelt praegusel keerulisel ajal eeskujuks võtta.
Tekstis viidatud teadustöö leiab siit: https://onlinelibrary.
Video allikas: Wolf Conservation Center
Laura Kiiroja