VIDEOD: metsisemängu kuldaeg

Postitas Looduskalender - L, 11.04.2020 - 12.12
Autorid

Videod salvestas Fleur, LK foorumist

Sisu

Mäng läks väga aktiivseks umbes kalla kahekasast alates

 

Metsis ehk mõtus       Tetrao urogallus

 

Külm öö ja kergelt lumine varahommik metsiste mänguplatsil.

Tegelikult oli metsisekukkede häälitsusi kuulda juba meile magusal uneajal, kella nelja ja poole viie vahel; aga kuked ööbivadki mänguplatsi mändidel ja lähiümbruses.

Varahommikul kostubki kukkede mäng puudel istudes. Kui mängu saabuvad esimesed kanad, keda meie kaamerapildis ei pruugi märgata, lendab metsa alla mängima esimene kukk, kellele teised selle mängu kuked peatselt järgnevad.

Täna nägime metsisemängus mitmeid kavaleridega suhtlevaid kanasid - käes on metsisemängu kõrgaeg. Kaua selline võib kesta, kas nädala jagu, lühemalt või pikemalt? Saame näha.

Toome Teieni nii metsisekuke, kui -kana helisalvestused, et neid kaamera kaudu kuuldavatega võrrelda:

Metsisekuke „laulu“ viimane lõik kuuldub „ihumisena“ ja ihumise aegu sulgub kukel kuulmekäik ja lind ei taju ümbruses toimuvat:

https://www.xeno-canto.org/313913

Kes teab, et mingi kana „laulaks“?  Nii kostub ka metsisekanalt vaid aeglaselt ja pehmelt korratavat kaagutust:   

https://www.xeno-canto.org/232809

Aga huviline võib ka õhtusel ajal metsiste mänguplatsi kaameral pilku peal hoida, et kogu metsiste elukorraldust selgemalt mõista. Peale väsitavat varahommikust mängu (täna lahkus viimane kukk mänguplatsilt alles poole üheteistkümne paiku, kui lumi metsa all oli peaaegu sulanud), sellele järgnevat puhkust ja päevatoimetamisi hakkab varasemate kukkede sisselend mängupaika umbes poolteist tundi enne päikese loojangut (mis oleneb pigem ilmast ja valgustingimustest). Selle mängu mesisekukkede saabumist võime kuulda kuni täieliku pimeduse saabumiseni.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.