Tänavu saabus kuuseriisikate aeg varakult

Postitas Looduskalender - E, 27.07.2020 - 15.06
Autorid

Pildistas Vello Keppart

Image
Kuuseriisikad
Sisu

Kuuseriisikad

 

Kuuseriisikas       Lactarius deterrimus

 

Vanadesse kuusikutesse nii palju, kui neid veel alles on jõuab seeneaeg tavapäraselt augustis, aga kohati on kuuseriisikaid juba rohkelt ja otsida tasub just kuusenoorendikest, kus neid võib kasvada suisa massiliselt ehk nö esimene kuuseriisikate laine on kätte jõudnud või kohati veel jõudmas.

Kübar on kuuseriisikatel, kas heledam või tumedam oranž, mis muutub vananedes kübara keskelt rohekaks, aga rohekaks muutub ka vigastatud koht seenel. Äsja tärganud seenekübar on kumer, muutudes hiljem tasaseks, kusjuures kübara servad on allapoole keerdunud ja seen tundub märja ilmaga sõrmede vahel libe.

Kuuseriisikate jalad jäävad kübaraga sama värvi. Noorte seente jalg on „seest täis“, aga vananedes muutub seest õõnsaks.

Kuuseriisikad eritavad oranži piimmahla, mis värvub aeglaselt punaseks.

Kergelt puuviljalõhnalist seeneliha võib süüa isegi toorelt ja kõik valmistatud toidud on hõrgud.

Vähem teatakse, et kuuseriisikaid on mõtet ka kuivatada, sest nii säilivad väga hästi nii seente tervislikud kui maitseomadused.

Kuivatamiseks mõeldud seened tuleks korjata kuiva ilmaga. Liivast ja metsaprügist saame seened puhtaks pintsli või nõudepesu käsnaga, aga mitte veega.

Seeneviilusid kuivatatakse +45 kraadi juures 18 tundi. Nüüdsel moodsal ajal kasutatakse sageli taimekuivateid ja nendel seadmetel leidub ka seenekuivatamise programm.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.