Suvine aialinnupäevik 28. juunil - pärnad hakkavad õitsema!

Postitas Looduskalender - N, 30.06.2016 - 01.01
Autorid

Tekst Meelis Uustal, Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Sisu

Tuleb vast jällegi tõdeda, et loodus kulgeb tänavu oma tavapärasest graafikust natuke eespool. Maikuu lõpus õitsema hakanud vaarikad või jaanipäeva-aegsed pärnaõied ei ole vähemalt Põhja-Eestis sugugi tavapärane pilt. Isegi kui sa pole veel märganud pärnadelt nõnda vara õisi otsida, siis võrast kostuv kimalaste sumin reedab esimesed avanenud õied. Kas oled oma kodukandi pärnad juba üle vaadanud?

Viimasel ajal ongi kimalased aias palju nähtavamaks muutunud. Eks praeguseks ole pesad kosunud ning töölised käivad usinasti nektarit ja õietolmu kogumas.

Lisaks pärnale on hetkel kimalaste hitt-taimed aias kukehari, faasseni naistenõges ja metssalvei. Metsikus aianurgas või aia taga on õitsema hakanud meie parimad looduslikud meetaimed: ussikeel, põdrakanep ja valge mesikas, ristikutest rääkimata.

Kimalaste määramine on praegu õnneks lihtsam, sest isakimalased pole veel koorunud ja määramislehtedel tuleks tähelepanu pöörata vaid emastele mummidele ja kägukimalastele.

Kuldnokad on pesakastid piiritajatele edasi rentinud ja liiguvad nüüd parvedena ringi. Ehk ei pidanudki piiritajad sel soojal kevadel oma järge nii kaua ootama kui mullu, sest nagu graafikult näha, lahkusid kuldnokad pesast varem.

Kuldnokkade graafik

Kes on pesakaameratest rasvatihaseid jälginud, teab, et tihastel on teine pesitsemine täies hoos ja paljudel ootab teine sats poegi kannatamatult toitu. Järgmise nädala-kahe jooksul intensiivistub suitsupääsukeste esimese pesakonna väljalend. Seega tasub neil silm peal hoida!

Toredaid aialinnuelamusi!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.