Häid laste linnuraamatuid ei ole kunagi palju olnud

Postitas Looduskalender - L, 10.10.2020 - 10.10
Image
Linnuraamatu autorid Marko Mägi ja Grete Alt on Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi kogenud linnu-uurijad.
Sisu

Ilmselt pole olemas last, kes väikeste või veidi suuremate tiivuliste tegelaste vastu huvi ei tunneks. Paraku ei oska tänapäeval paljud vanemad lastele ütelda, mis linnuga on tegu, ega ka rääkida nende elukommetest: kus nad elavad või mida söövad.

Raamatu autorid Marko Mägi ja Grete Alt on Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi kogenud linnu-uurijad. LK lugejatele on Marko Mägi juba aastaid tuttav sest tutvustab Linnuvaatlejas teadusuudiseid.

Lastele suunatud linnumäärajas tutvustavad nad Eesti kõige tavalisemaid linde, kes on peaaegu alati inimese lähedal olemas, kuid kelle nägemiseks tuleb vahel natuke vaeva näha. Lihtsate lausetega on Marko kirja pannud, millised linnud välja näevad, kuidas käituvad ja kus elavad. Iga liigi kohta on välja toodud midagi iseäralikku, põnevat ja lapsele huvi pakkuvat. Grete illustratsioonid on selged ja kaunid.

Lõbusa, lastepärase ja asjaliku raamatu uurimine koos lastega on kindlasti huvitav ja hariv ka lapsevanematele. Lisaks leiab siit toredaid lindudega seotud mänge nii toas kui ka õues mängimiseks ja linnuvaatluse ABC.

Linnuvaatluse ABC:

 • Ole rahulik, ära tee äkilisi liigutusi, sest lindudel on hea nägemine, nad ehmuvad kergesti ning põgenevad.
 • Varane linnuke leiab ussi – paljud linnud on kõige aktiivsemad varahommikul päikesetõusu eel, ajal või vahetult pärast seda. Seega, kui plaanid linnuretke, siis ärka varakult.   
 • Käi samu radu erinevatel aastaaegadel. Nii saad teada, kes sinu lähistel pesitsevad, talvitavad ning keda võid kohata rände ajal.
 • Külasta veekogusid või rannikut, sest need kohad on linnurikkamad.
 • Pane hoovi pesakast, nii saad mitme nädala jooksul sealsete elanike tegemisi vaadelda.
 • Kasuta binoklit või fotoaparaati, sest palja silmaga vaadates näivad väikesed linnud ühesugused, kuid abivahendiga näed neid lähemalt.
 • Koos on huvitavam – leia teine linnuhuviline, sest koos on õppimine lõbusam ning retked põnevamad.
 • Lindu märgates ära jälita teda, oota, sest võibolla tuleb ta ise sulle lähemale. Vajadusel kasuta varjetelki või ehita ise varje loodusest leitavast.
 • Veendu, et sinu rajad ei ristuks kaitstavate liikide pesitsuskohtadega. Neis paigus võib lindude pesitsusajal liikumine keelatud olla, näiteks mitmete röövlindude pesade lähistel, et nad saaksid rahulikult poegi kasvatada.
 • Hoia kõrvad lahti – väikeseid linde on kergem kuulda kui märgata. Linnud hoiatavad kaaslasi ohu eest, kelleks võib olla röövlind, rebane või mõni teine loom. Nii võid õppida tundma ka teisi  loomi.
 • Pane nähtud linnud kirja märkmikku, nii saad hiljem kontrollida, keda, millal ja kus kohtasid.

 

Linnuvaatleja vestles „Meie lapse linnuraamatu“ autoritega: LINK

Osta saab nii suurematest raamatupoodidest, kui e-kauplustest, kui sisestate otsingusse raamatu pealkirja.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.