44. NÄDAL 26.10.2020.- 1.11.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 03.11.2020 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Sügisene metsatee
Sisu

Sügisene metsatee

Nädal kujunes väga soojaks.

Ööpäeva keskmised õhutemperatuurid kõikusid 6…11 kraadi piires, mis on vaatlusaastate (1922-2019) keskmisest 4…7 kraadi võrra soojem.

Esmaspäevast neljapäevani tõusid ööpäevased maksimaalsed õhutemperatuurid 10…12 kraadini ja minimaalsed termomeetrinäidud langesid 6…9 kraadini. Oktoobri viimane kümmepäevak kujunes siinkandis viimase 98 aasta kõige soojemaks ja kogu oktoobrikuu jäi oma keskmise temperatuuri näitajaga Jõgeva ilmajaama vaatlusreas teisele kohale 1967. a järel.

Kolmapäeval olid sarapuud veel lehes

Kolmapäeval olid sarapuud veel lehes

Ilmad olid valdavalt nädala jooksul pilves ja sageli vähendas hommikuti nähtavust uduvine või udu. Päikest oli näha mõne tunni vältel ainult esmaspäeval ja laupäeval. Vihma sadas neljal päeval ja nädala sajusummaks kogunes kaheksa millimeetrit.

Nädala lõpuks jäid lehtpuumetsad raagu

Nädala lõpuks jäid lehtpuumetsad raagu

Puud ja põõsad jäid korrast rohkem raagu. Valdav osa lehestikust säilis sirelitel, enamikel õunapuudel ja marjapõõsastel, laialehistel pärnadel, üksikutel vahtratel. Osadel arukaskedel oli näha lehti veel võra tipus.

Härjasilm

Härjasilm

Endiselt pakkusid oma värviliste lehtedega silmailu tänavate äärtes tuhkpuuhekid. Siin-seal oli näha veel õitsvaid lilli (sügisastrid, saialilled, kesalilled jt).

Priimula

Priimula

Nädala esimesel poolel oli näha veel hanesid, laululuiki, kiivitajaid, rüütasid, künnivareseid, kuid nädala lõpus looduses liikudes neid enam märgata ei õnnestunud.

 

Jõgeval 2.11.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.