Mis toimub!

Postitas Looduskalender - R, 29.01.2021 - 22.22
Autorid

Koostas Arvo Veskimets

Image
Pakri ankrukoht D
Sisu

Pakri ankrukoht D

Pakri hoiuala ja linnuala Ivo Kruusamägi – Maa-amet

Pakri hoiuala ja linnuala Ivo Kruusamägi – Maa-amet, CC BY-SA 3.0, ttps://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27510745

Euroopa looduskaitsealade võrgustikku Natura 2000 Pakri linnualal toimub suures koguses keskkonnaohtlike naftasaaduste tankerilt tankerile ümberpumpamine.

2020 aasta juunist septembrini toimusid Pakri linnualal paikneval Pakri ankrukohal D esimesed naftasaaduste ümberpumpamised tankerilt tankerile.

Selle aasta 12 jaanuaril saabus Pakri linnukaitsealale Venemaalt Ust - Luga sadamast toornaftatanker „ZALIV AMURSKIY“ Tankides 54 937 tonni (mts) toorbensiini kaubanimetusega  NAPHTHA. Termin naphtha ei ole valesti kirjutatud nafta, vaid on töödeldud naftaprodukti nimetus. Seda kutsutakse ka toorbensiiniks sest temast valmistatakse edasisel töötlemisel bensiini. Äärmiselt keskkonnaohtlik ja mürgine aine. Lisaks veel 32 341 tonni gaasi kondensaati (GAS CONDENSATE). Gaasi kondensaat (gas condensate) ei ole veeldatud gaas vaid on kerge toornafta või töödeldud naftatoode, millest on eraldatud gaasiline fraktsioon. Tegemist on kerge vedelikuga, mis on väga plahvatusohtlik ja merekeskkonda sattudes mürgine.

16 kuni 18 jaanuarini toimus ohtliku lasti ümberpumpamine toornaftatanker „ZALIV AMURSKIY“ toornaftatankerile „STI WINNIE“, kes oli saabunud Antverpenist.

Pakri hoiualal ei olnud tegemist punkerdamisega (laeva tarbeks kütuse või õli pardalevõtmine) vaid ohtliku kauba ümberlaadimisega laevalt laevale merel - Ship to ship transfer (STS) . Laevad on mõeldud eelkõige kaubaveoks ja sadamad kauba peale ja mahalaadimiseks. STS on pigem erandlik tegevus

Kõige ohutum, aga ka kõige kulukam, on ümberlaadimist teha selleks rajatud terminalis (lähimad Taani väinas ja Inglismaa lähedal). Mitmetel võimalikel põhjustel (kokkuhoid sadama- ja keskkonnatasudelt jne) on kasulik vedada Venemaalt Ust-Luga sadamast toornaftat Eesti vetesse ja kaup ümber pumbata teisele tankerile.

Pakris naftasaaduste ümberpumpamist korraldav Mariflex Group ahvatleb tankereid: sadamakulusid pole, tasuda tuleb vaid agenditasu ja puksiiri eest STS-seadmete paigaldamiseks.

https://www.mariflex.net/news-from-mariflex/mariflex-new-ship-to-ship-location-at-paldiski/

24. jaanuari keskpäeval saabusid Paldiski ankrualale Ust - Luga sadamast „ZALIV AMURSKIY“ tankides  85 000 tonni toorbensiini (naphta).  Göteborgi jõudis kohale toornaftatanker „ALBURAQ“ ja 25 – 26 jaanuaril pumbati osa ohtlikku lasti ühelt tankerilt teisele. „ALBURAQ“ suundus Egiptuse sadamalinna Port Said. „ZALIV AMURSKIY“ ootab praegu Pakri linnualal uut laeva, kellele pumbata ülejäänud ohtlik last.

 On arusaamatu, miks on STS operatsioonid lubatud Pakri linnualal paikneval Pakri ankrukohal D.

Soomes ja arvatavasti ka Venemaal on ohtliku kauba ümberlaadimine merekaitsealadel keelatud. Soomes on STS operatsiooniks eraldatud kaks ala. Nõuded keskkonnaohutuse tagamiseks teevad seal STS operatsiooni niivõrd kalliks, et majanduslik ei ole see tasuv.

Eesti ornitoloogiaühing tegi ettepaneku leida selleks tegevuseks ohutum koht, kindlasti väljaspool looduskaitsealasid.

 

skeem1

skeem2

 

https://www.marinetraffic.com/  17.jaanuar 2021 15:13 Tankerid „STI WINNIE“ ja „ZALIV AMURSKIY“ Eesti sisemerel, Pakri linnukaitsealal.

Marinetraffic.com      „STI WINNIE“ 

Marinetraffic.com      „STI WINNIE“                    

Marinetraffic.com „ZALIV AMURSKIY

Marinetraffic.com „ZALIV AMURSKIY

Üldised andmed tankerite „STI WINNIE“ ja „ZALIV AMURSKIY“ kohta

 

STI WINNIE

ZALIV AMURSKIY

IMO NR:

9696709

9354313

Vessel Type

Crude Oil Tanker

Crude Oil Tanker

Flag

Marshall Is [MH

Liberia [LR]

Gross Tonnage:

64792

60178

Summer DWT:

109999 t

106819 t

Length Overall x Breadth Extreme:

255.9 x 43 m

244 x 42 m

Year Built:

2015

2008

Home Port:

-

 MONROVIA

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.