Alustab 2021. aasta suvine aialinnupäevik

Postitas Looduskalender - T, 02.03.2021 - 14.14
Autorid

EOÜ annab teada

Foto Kauri Kuik

Image
Alustab 2021. aasta suvine aialinnupäevik
Sisu

Taas on saabunud märts ning algab suvise aialinnupäeviku hooaeg. Aias kohatud liike saab päevikusse märkida kuni 3. oktoobrini 2021. Veebipäeviku täitmine käib tuttaval viisil ja ikka sama mugavalt. Sel aastal saab päevikut mugavamalt täita ka nutitelefonist.
 
Lõppev talv tuletas meile meelde neid õigeid lumiseid talvesid. Kahtlemata mõjutas see Eestis talvitavaid aialinde, kes pidid toidu otsimise ja sooja tagamisega rohkem vaeva nägema. Siinkohal olid kindlasti abiks inimesed, kes lindudele lisatoitu pakkusid. Varasemad soojemad talved on võimaldanud ka külmakartlikel isenditel edukamalt hakkama saada, kuniks taas üks külmem talv tuli.
 
Eks nüüd on ka kevad palju oodatum ja näib, et see läheneb kiiresti. Tasub lahtiste silmadega aias ringi käia ja avastada, millised taimed end esimesena lume alt välja ajavad ning missugust saabujat võib aias toimetamas näha.
 
Hoolimata karmidest reisipiirangutest inimmaailmas, on suur linnuränne alanud ning kõige varasemad rändurid on juba Eestis kohal. Esimesed kiivitajad, põldlõokesed ja haned on saabunud. Hoiame pöidlaid, et ilm oleks saabujatele armuline ning et meie üha kevadisem ilm taas liiga pakaseks ei kisuks.

Mainin veel, et julgelt võib päevikusse kanda jaanuaris ja veebruaris tehtud fenoloogilised vaatlused:

  • taimede õide puhkemised,
  • putukate ja talveund magavate loomade esmavaatlused,
  • rändlindude saabumised (põldlõokesed, kiivitajad jt).

Oodatud on ka teised linnu- ja loomavaatlused (rasvatihased, oravad jt).
 
Niisiis, kui teil on meeles, millisel jaanuari või veebruari kuupäeval märkasite oma kodukandis esimesi õitsvaid taimi (lumikellukesed, märtsikellukesed jt), siis ka need vaatlused on väga teretulnud!
 
Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu iga-aastane linnuseireprojekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku.

Alusta päeviku pidamisega: https://www.eoy.ee/aed/

Kui peaksite märkama aialinnupäeviku uuendatud lehel eoy.ee/aed või päevikus midagi, mis korralikult ei toimi, palun anna meile sellest teada aadressil: aed@eoy.ee

Lisainfo:
Martin Tikk, suvise aialinnupäeviku koordinaator
5326 7516
aed@eoy.ee

Suhtle linnuhuvilistega: https://www.facebook.com/groups/ornitoloogia/

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.