Video ja kirjeldus LK team
Metsis ehk mõtus Tetrao urogallus
„Hulludeks metsisteks“ kutsutakse tavapäratu käitumisega linde, kes ilmuvad vahel isegi inimasulatesse ja metsisekuked võivad metsas inimese suhtes ähvardavalt käituda. Teadlaste arvamuse kohaselt on sellise käitumisega lindudel tegu hormonaalse regulatsiooni häirega, aga kindlasti jagub „hulluse“ tekkeks erinevaid põhjuseid.
Hommikune kohtumine
Niigi haruldase video muudab märgiliseks veel see, et sama metsisekana kohtas Ahto eile kahel korral ja samas paigas. Täpsemalt: hommikul metsa tööle sõites ja õhtul töölt naastes. Mõlemal korral käitus metsisekana ründavalt, aga mitte nii hullult, kui metsisekukk (alumisel videol näete kana õhtul).
Õhtune trehvamine sama kanaga ja samas kohas
Mandri-Eestis kohati hälvetega linde esmakordselt 1961.aastasl metsisekukke ja 1964. aastal metsisekana. Tavapäratu käitumisega metsisekukkede ja -kanade suhtarvuks on pakutud 2:1-le?
Aastate eest kohati selliseid linde vast kümmekond, aga viimastel aastatel on teadaanded kohtumistest sarnaselt käituvate lindudega oluliselt sagenenud.
Viimase viiekümne aasta jooksul on meie loodusest kadunud pooled metsisiste mängupaigad. Eesti looduslikult säilinud vanemates metsades pesitseb umbes tuhatkond metsisekana ja meie saartel metsised ei elutse.
Teadlasetel puudub ülevaade, kas hälbega lind paraneb leides omale sobiva elupaiga? Tavapäratu käitumisega metsised satuvad sageli kiskjate ohvriks.
Sarnase häringuga metsisekukest leiad video ja kirjelduse: LINK
Vaata ka metsisekaamerat: LINK
Metsisemäng algab paar enne päikesetõusu ja kestab keskhommikuni ( pilvise ilma korral vahel ka kauem), siis lahkuvad kuked mängupaigast, kes puhkama või toituma.