Meie vanim rahvuspark peab juubelit

Postitas Looduskalender - N, 27.05.2021 - 10.10
Autorid

Kaitsealade uudis

Pildistas K. Kingumets

Image
Rannikuala Lahemaal ilmestavad poolsaared, lahed ja hulgaliselt väikesaari, millest suurim on Mohni saar
Sisu

Rannikuala Lahemaal ilmestavad poolsaared, lahed ja hulgaliselt väikesaari, millest suurim on Mohni saar

Ümmargused tähtpäevad ei ole Eesti rahvusparkide seas seni kuigi sage nähtus. Eesti kuuest rahvuspargist naudivad hiliseid kahekümnendaid Karula, Soomaa ja Vilsandi. Peagi jõuab meheikka ka Matsalu rahvuspark. Alutaguse teeb alles lapsesamme. Viiekümne aastaseks ei ole seni saanud veel ükski Eesti rahvuspark, kuid Lahemaal on see vaid loetud päevade küsimus.

1. juunil jõuab Eesti esimene rahvuspark poole sajandi verstapostini.

Lahemaa rahvuspark on meie rahvusparkide seas päris mitmes kategoorias see kõige-kõigem: esimene rahvuspark kunagises Nõukogude Liidus, kõige suurem rahvuspark Eestis, üks Euroopa suurimaid metsakaitsealasid, Lahemaal asub Mandri-Eesti põhjapoolseim tipp ning siin on kõige rohkem hiidrahne. Tähelepanuväärseks pinnavormiks alal on Põhja-Eesti klint. Lahemaale on omane elupaikade mitmekesisus: esindatud on vee-, ranniku-, metsa-, soo- ja niiduelupaigad. Selle kõige rüpes asuvad aga inimtegevuse jäljed nooremast kiviajast, maa- ja rannakülade arhitektuur, mõisahooned ja traditsioonilise elulaad.

Lahemaa juubeliga ei pühitseta ainuüksi siinseid väärtusi ega kaitseala viiekümne aasta täitumist. Meenutatakse ettevõtlikkust inimeste südames, mis omal ajal viis rahvuspargi sünnini ja mis seda ka täna alal hoiab.

Väärikale juubelile kohaselt ei ole Lahemaa rahvuspargi sõbrad kingitustega kitsid. Kümme aastat tagasi sündinud näitus „Väärtuslik Lahemaa“ on saanud raamatukaante vahele, kätkedes tervelt sada Lahemaa lugu. Ilmunud on kõnelevad postkaardid Lahemaa ajaloost, digiteeritud on lindistused Lahemaa loomisest ja algusaastatest, atesteeritud on veerandsada giidi, kes läbisid juubeli raames korraldatud koolituse. Panustajaid on rohkelt – kogu aasta jooksul toimub Lahemaal üle kolmekümne juubeliürituse.

Pidustuste avapauk tehakse 29. mail Palmses, kus toimub raamatu „Väärtuslik Lahemaa“ esitlus, Eerik Kumari looduskaitsepreemia, looduskaitsemärkide ja Lahemaa tänukirjade üleandmine ning Virumaa kultuuripärandi vardja tunnustamine.

Kontserdi annavad Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand.

Juubeli suurüritusena toimub 31. mail ja 1. juunil konverents „Lahemaa 50: loodus ja kultuur, minevik ja tulevik“,

1. juunil lisaks ka Keskkonnaameti pidulik vastuvõtt Palmse mõisa peahoones. Konverentsi mõlemast päevast on kõigil huvilistel võimalik osa saada veebi vahendusel, vajalik on eelnev registreerumine: https://kaitsealad.ee/et/kaitsealad/lahemaa-rahvuspark/lahemaa-50/konverents

Lahemaa juubelitoimetustel on soovijatel võimalik järge pidada rahvuspargi juubelirubriigis: https://kaitsealad.ee/et/kaitsealad/lahemaa-rahvuspark/lahemaa-50

Lahemaa juubeliüritustest Enri Uusna, Keskkonnaameti keskkonnahariduse büroo spetsialist.

lk

https://kaitsealad.ee/et/kaitsealad

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.