Vaatlejad tunnevad samblike vastu huvi

Postitas Looduskalender - T, 13.07.2021 - 14.14
Autorid

Elf kutsub osalema

Foto Arne Ader

Nõmmemetsa alune samblikuriik

Nõmmemetsa alune samblikuriik ( www.loodusemees.ee )
 

Sisu

Jagame rõõmustavaid uudiseid samblikuvaatluse algatuse kohta ja kutsume jätkuvalt kõiki huvilisi üles samblikke vaatlema: www.samblikud.ee

Eestimaa Looduse Fond (ELF) lükkas juuni lõpus koos TÜ Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi teadlastega käima kodanikuteaduse algatuse „Tähelepanu! Valmis olla! Samblik!”, mille raames kutsutakse inimesi samblikke kaardistama. Kahe nädalaga on inimesed teinud juba üle 100 samblikuvaatluse 12 eri maakonnas ja teadlased on tuvastanud ligi 50 erinevat samblikku.

Huviliste vaatlusi oodatakse terve suve jooksul, et katta võimalikult laiapõhjaliselt Eestimaa piirkonnad ja saada järelduste tegemiseks piisavalt põhjalikke andmeid.

Äsja sai valmis ka Ants Tammiku ja algatuse meeskonna koostöös loodud videod, kus erinevad teadlased jagavad samblike kohta põnevat teavet lisaks nende vaatlemiseks kasulikke juhtnööre.

Valminud videoid näeb siit

Kes on samblikud? Polina Degtjarenko

Miks metsasamblikke uuritakse? Piret Lõhmus ja Raul Rosenvald

Kuidas samblikke uuritakse? Kristiina Mark

Juhend: Kuidas teha samblikuvaatlust? Siim Angerpikk ja Polina Degtjarenko

Osalejate panus  aitab Tartu Ülikooli samblikeuurijatel saada parem ülevaade metsasamblike levikust meie metsamaal ja anda soovitusi samblike liigirikkuse säilitamiseks tulevikus. Selleks oodatakse andmeid nii mandrilt kui saartelt, nii raiesmike- kui metsapuudelt ja mida rohkem neid koguneb, seda sisukamaid järeldusi saab teha. “Meil on hea meel, et juba esimeste nädalatega on nõnda palju vaatlusi tulnud, mis näitab, et inimestel on nii huvi kui silma samblikele, aidates sedakaudu meie teadmisi metsasamblike levikust ja käekäigust laiendada. Meieni on jõudnud ka teadusalgatuses erilise tähelepanu all olevate samblike, näiteks hariliku kopsusambliku, vaatlusi,” rõõmustas esimesi vaatlusi analüüsinud ning kommenteerinud TÜ Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi samblikeuurija Piret Lõhmus.

Samblikuvaatlustel on oodatud osalema kõik soovijad. Samblikuvaatluseid oodatakse metsast või raiesmikult kõige jämedama puu pealt. Vaatluskohtadena tuleks välja jätta pargid, puisniidud, koduaiad ja muud sarnased kohad.

Vaatlus tuleb läbi viia rinna või silmade kõrguselt, tehes horisontaalses formaadis võimalikult terav foto ja sisestades puu kohta käivad andmed vaatlusvormi. 

Vaatluste veebivormi või paberil vormi ning juhendmaterjalid leiab lehelt: www.samblikud.ee

Samblikeuurijad vaatavad kõik sisestatud vaatlused üle, määravad piltidel olevad samblikud ja jagavad inimestele põnevate liigileidude kohta kommentaare: www.samblikud.ee/galerii 

Teadusalgatus „Tähelepanu! Valmis olla! Samblik!” toimub ELFi projekti „NaturallyEst LIFE” raames. Algatust veab ELF koos Tartu Ülikooli Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi teadlastega. Projekti toetavad Euroopa Liidu LIFE programmi, SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Sigrid Rausingu Fond.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.