Kukemarjad nagu "linnusilmad"

Postitas Looduskalender - P, 22.08.2021 - 09.09
Autorid

Fotod Arne Ader

Kukemarjanõmm. Rammu saar

Kukemarjanõmm. Rammu saar ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Harilik kukemari       Empetrum nigrum

 

Põhja-kukemari        Empetrum nigrum subsp. Hermaphroditum

 

Augusti alguses ehk tänavuse põuaaja lõpul kukemarjad valmisid, aga marjad jäid nähtud kasvukohtades pisikesteks ja neid oli vähe. Tutvustamist nad väärivad sest septembri alul korraldatakse Mohni saarel väheste vabatahtlike osalusel kukemarjanõmme taastamise talgud.

Kukemarja kääbuspõõsaid leiame kasvamas kanbarbikunõmmedel, rabades ja soodes sest nad vajavad avatud kasvukohti. Taime tumerohelised lehed näivad sarnased okaspuude okastele, aga tähelepanelikum vaatleja märkab, et kukemarja lehed on kokku rullunud ja paistavad seest õõnsad.

Huvitav on seegi, et kukemarja ilusaid musti „linnusilmi“ meenutavaid marju peavad mõned inimesed mürgisteks. Huvitav, kas värvi tõttu?

Kukemarjade viljade puhul on tegu marjataoliste luuviljadega, milles peitub kuus kuni üheksa kolmetahulist seemet. Luuvilja mekkides tundub, et neil nagu puuduks maitse või oleksid isegi pisut lääged sest kukemarjades on vähe orgaanilisi happeid. Kuid nad sisaldavad üpris palju C-vitamiini ja antioksüdante.

 

Kivikülv Jüsmä rannas. Mohni

Kivikülv Jüsmä rannas. Mohni

Aga meil kasvab paiguti ka alamliik põhja-kukemari (Empetrum nigrum subsp. hermaphroditum).

Tundra aladel on põhja-kukemarjad väga hinnatud ja neid korjatakse nagu meil pohli või mustikaid sest külmemas kliimas on kukemarjad mahlasemad, maitsvamad ja ka seemned jäävad luuviljades pisemaks.

Põhja-kukemari

Põhja-kukemari

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.