Täna tähistatakse Läänemere päeva - millised on Läänemereviis suurimat probleemi?

Postitas Looduskalender - N, 26.08.2021 - 14.14
Autorid

Loodusmuuseum, www.loodusmuuseum.ee

Image
Täna tähistatakse Läänemere päeva - millised on Läänemereviis suurimat probleemi?
Sisu

Tänasel Läänemere päeval pööratakse tähelepanu Läänemere tervisele ja mitmekesisusele. Selle väidetavalt ühe maailma saastatuima mere peamised probleemid toob välja Eesti Loodusmuuseumi kogude osakonna juhataja ning Läänemere näituse kuraator Lennart Lennuk. 

  • Võõrliigid – Läänemeri on maailma noorim meri ja siinne elustik ei ole jõudnud veel tugevalt toimivat suhtevõrgustikku punuda. Seetõttu on uutel sissetulijatel lihtne leida mõni vaba nišš. Viimase 20 aasta jooksul on Eesti vetesse jõudnud nüüdseks juba laialdaselt levinud vööt-kirpvähk, ümarmudil, elegantne krevett, Pärnu lahes harilik rändkrabi ja paljud teised inimese kaasabil levinud selgrootud.
  • Liigne fosfor ja lämmastik – Läänemeri on muu maailmamerega seotud vaid kitsaste Taani väinade kaudu, mistõttu on Läänemere veevahetus aeglane. Merre koguneb liigset fosforit ja lämmastikku, mis põhjustab vetikate vohamist. Orgaanilisi puhastusvahendeid ja mahedamat põllupidamist eelistades aitame ära hoida liigset vetikate kasvu.
  • Kalade ja teiste mereorganismide heaolu – Läänemeres on kalaliike, kellest ühtedel läheb halvemini ja teistel paremini. Eelistades söögiks neid kalu, kes pole ohustatud, aitame Läänemere elustikul tervikuna püsida.
  • Silmaga nähtamatu reostus – Läänemeres leidub nii mikroplasti, ravimijääke kui raskemetalle. Neid kõiki saame vähendada, kui teeme tarbides tarku valikuid ja sõidame keskkonnasõbralikuma transpordiga, viime vanad ravimid tagasi apteeki ning ei viska suitsukonisid maha.
  • Müra – Ka vee all on helil väga oluline roll. Mida rohkem müra vees levib, seda kehvemini saavad kalad ja mereimetajad üksteisega suhelda ning seda rohkem on nad ka stressis. Läänemeri on üks tihedaima transpordiga veekogusid. Saame aga mürareostust vähendada, kui tarbime targemalt ja valime merel liikumiseks vaiksemaid liikumisvahendeid.

Lennart Lennuk ütleb, et meri on üks tervik ja sellele tähelepanu pööramine on väga oluline. “Selleks, et tuua tähelepanu Läänemere tervisele ning sellele, kuidas meie meri ning kogu maailma veed on seotud ning meie kestlik käitumine siin mõjutab kogu maailma, on Tallinna üles pandud kolm Läänemere-teemalist installatsiooni, mis asuvad Tammsaare pargis, Kadrioru pargis ja Kalamaja pargis ning näevad eriti ilusad välja õhtupimeduses.” Installatsioonid koostasid Eesti Loodusmuuseum ja Arengukoostöö Ümarlaud. 

14 soovitust, kuidas olla Läänemerele parem sõber, leiab Eesti Loodusmuuseumi teemalehelt. Täpsemalt saab Läänemere kohta teada Eesti Loodusmuuseumis avatud Läänemere elamusnäitusel „Tuur Maria unenägu“, mis toob audio-visuaalse jutustuse kaudu külastajate ette Läänemere mineviku, oleviku ja tuleviku.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.