Leedripuude punastest ja mustadest viljadest

Postitas Looduskalender - N, 18.08.2016 - 00.25
Autorid

Fotod Arne Ader

Punane leeder

Punane leeder

Sisu

 

Punane leeder              Sambucus racemosa            

 

Must leeder                  Sambucus nigra

 

Lastele leedreid tutvustades peaksime toonitama, et tegu on nn “mittesöödavate“ marjadega ning seemned viljades on mürgised. Mürgistuse tunnust väljendab oksendamine.

Läikivpunased marjad sunnivad endid märkama ning punast leedrit kohtame kasvamas suvalistes kohtades: elamute läheduses, taluasemetel, tühermaadel, metsaveertes, maanteid palistavates kuusehekkides, kus eelistab päikesepaistet sest jääb varjulises kasvukohas kiduma. Kiirekasvuline ning vähenõudlik hästi harunenud, põõsas (vahel ka väike puu, mis võib sirguda kuni seitsme meetriseks).

 

http://www.loodusemees.ee/et/pildipank/980814aa012

Punane leeder

Leedrite lehed on enamalt jaolt kolme lehepaariga, harvemini kahega, pealt mattrohelised, alaküljelt sinakasrohelised, teritunud tipu ja saagja servaga.

Usutavalt eripärase lõhna tõttu peetakse üldiselt punase leedri pisikesi, ümaraid kuni poole sentimeetrise läbimõõduga marju mürgisteks, aga mürgised on tegelikult vaid kollakaspruunid luuseemned, neid on pisikeses vilja kaks kuni viis ja toored marjad.. Paljud rahvad on valminud marju kuivatanud, valmistanud želeed või koguni likööri… Meil neid toiduna kasutada ei soovitata. Kellel uudishimu võib küpset marja maitsta, aga nagu öeldud seemned välja sülitada.

Laia leviku võlgnevad leedripõõsad tänu lindudele, nemad söövad marju (botaaniliselt luuvilju) isukalt, väljutades seemned koos väetisega uuesti loodusesse.

Koduaedades on punase leedri okstega peletatud mutte – oksad käikudesse torgatud. Pole proovinud, seega ei oska kinnitada.

Must leeder. Foto Wikimediast

Must leeder. Foto Wikimediast

Must leeder on samuti heitleheline põõsas või väike puu, kasvades kuni kuue meetri kõrguseks, harva kõrgemaks. Looduses leiab neid Läänemaal või meie saartel, kus kliima pehmem sest tegu külmaõrnema taimega.  

Puukoor noortel taimedel helehall, muutudes ajapikku tumedamaks, paksemaks ning koorele tekivad pikivaod. Lehed paiknevad sulgjalt korrapärastes vastaspaarides.

Mürgistusi võivad põhjustada taime kõik rohelised osad ja toored marjad sest sisaldavad sambunigriini, mille ensümaatiliseks laguproduktiks on sinihape. Küpsete marjade viljalihas ühend kaob, seega pole viljaliha söömisel ka mürgistuse ohtu, seemned tuleb ikka välja sülitada, kui keegi soovib viljal maitset proovida. Pisikesed mustad viljad valmivad täielikult septembris on täis tumepunast mahla ning seal on ka mõni seeme.

Musta leedri külmakindlaid kultuursorte saab osta aianditest – pidavat koduaiast rästikuid peletama?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.