38. NÄDAL 20.9.2021.- 26.9.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 28.09.2021 - 07.07
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Udu tatrapõllu kohal
Sisu

Udu tatrapõllu kohal

Nädala jooksul oli nii päikesepaistelisi kui ka sombuseid päevi, esinesid öökülmad.

Esmaspäevast kuni reedeni püsis keskmine õhutemperatuur 4,6…7,0 kraadi piires, mis on viimase 99 aasta keskmisest ja normist (1991-2020. a keskmine) kahe kuni viie kraadi võrra jahedam.

Külmavõetud kartuli lehed

Külmavõetud kartuli lehed

Öökülma esines maapinna lähedal kolmel ja õhus ühel ööl. Kõige tugevam oli öökülm neljapäeval (23.09.), kui minimaalne temperatuur langes õhus -2,0 kraadini, maapinna lähedal kahe kuni nelja kraadi võrra veelgi madalalamale. See oli selle sügise esimene õhus olnud öökülm (tugev öökülm). Vaatlusaastate keskmisena on Jõgeval alanud õhus öökülmad (minimaalne temperatuur < ‑0 °C) sügisese pööripäeva paiku ja tugevad öökülmad (minimaalne temperatuur < ‑2 °C) 6. oktoobril.

Nädala kaks viimast päeva kujunesid soojaks. Päevased temperatuurid tõusid õhus 12…13 kraadini ja öösel oli sooja 8…10 kraadi. 

Vihma tuli nädala jooksul ilmajaama järgi 17 mm. Kõige rohkem sadas reedel, kui ööpäevaseks sademete summaks mõõdeti 14 mm.

Neljapäevane hall hallil lepal

Neljapäevane hall hallil lepal

Mitmel hommikul oli rohi hallast valge. Neljapäeva hommikune tugev öökülm kahjustas aedades külmaõrnemaid lilli (jorjeneid, tsinniaid, mungalilli). Kahjustada said kartulipealsed, kõrvitsa-, aedoa lehed. Kohati puude ja põõsaste vahele külm veel ei ulatunud.

Päikselistel päevadel oli näha õitel kimalasi ja liblikaid. Haruldasematest liikidest õnnestus näha budleia õitel päevasuru.

Punetavad haava lehed

Punetavad haava lehed

Jõgeval 27.9.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.