Raudkullid passivad saaki

Postitas Looduskalender - E, 15.11.2021 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Raudkull

Raudkull ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Raudkull       Accipiter nisus

 

Looderanniku kaldaala kõrgemate puude latvades passisid eile raudkullid päevasel ajal saaki. Parajate vahemaadega oli näha kahte raudkulli – üks oluliselt teisest suurem. Ja nii ongi sest isegi tänavusuvine emaslind kaalub isaslinnust pea kaks korra enam: nii võib ainult värvulisi küttiva isaslinnu kaal olla vaid sadaviiskümmend grammi ja emaslinnu kaal kuni kaks korda suurem. Emaslindude tiibade siruulatus paistab lennul paarkümne sentimeetri võrra laiemana (sellised erinevused torkavad silma).

Raudkull

Raudkull

Meil võis tänavu pesitseda üle paari tuhande raudkulli paari. Meie noorlinnud ja mingi osa vanalindudest on rännanud  lõuna suunas. Saabunud on põhja pool pesitsenud raudkullid ja nad saabusid koos päevasel ajal rändavate värblindude parvedega ehk koos oma saaklindudega. Näriliste püüdmine jääb nende toiduratsioonis umbes 10% piirimaile.

Raudkullide tiivad paistavad lühikesed, aga laiad. Tähele võiks panna ka pikka nelja või viie vöödiga saba, mis pikkuselt ületab linnu tiiva laiust. Oma vaatluspaigas puu ladvas või mõnel tehnilisel rajatisel istudes jätavad linnud saleda mulje. Lennupildis on raudkullid väga kiired ja nende sööstud läbi raagus puude muljetavaldavad.

Tänavusuviste noorlindude seljasulestik on roostepruun, mis mõne sulgimisega heledamaks muutub.

Talv toob need väikesed röövlinnud talilindudele mõeldud toidumajade ümbrusesse ja neid võime kohata isegi Tallinnas.

Raudkullide vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.