
Tekst: Laura Kiiroja
Plakat: Ajaloomuuseum
Kui soovite uue aasta alustuseks midagi eriti toredat teha, siis soovitame külastada Ajaloomuuseumi näitust “Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu”.
Näituse keskseks tegelaseks on küll kodukoer, kuid väga palju on juttu ka metsakoerast. Eks tänapäeva hunt ja koer põlvnevad ju ühisest eellasest ning nende omavaheline võrdlus on igati asjakohane. Näitus avab tagamaid protsessist, kuidas hundist koer arenes, ning näitab, milline võis välja näha esimene inimesega elav koer (sh Eesti esimene - Pulli koer!). Isegi geneetika on tehtud (vähemalt täiskasvanud) külastajale lihtsasti hoomatavaks - värviline skeem selgitab, kuivõrd kaugel on erinevad koeratõud hundist geneetiliselt. Nii saab iga koeraomanik palju huvitavat teada ka enda lemmiku kohta.
Näitus on interaktiivne. Lisaks paljudele muudele põnevustele, saab võrrelda hundi ja koera koljusid ning õppida nende kehakeelt paremini mõistma. Väga vahva elamuse pakuvad virtuaalreaalsuse prillid, mille abil saab kogeda, millises värvigammas ja perspektiivis koerlased maailma näevad.
Suurepärane ülevaade on antud ka kõikidest nendest rollidest ja ülesannetest, kuidas meie parimad neljajalgsed sõbrad meid tänapäeval abistavad. Jahipidamisel abistamine on ilmselt kõige vanem ülesanne ning tänaseni teemas, kuid esindatud on ka näiteks koerad, kes aitavad meil looduses ohustatud liike leida. Koerad, kes osalevad teadustööde läbiviimisel. Koerad, kes päästavad õnnetusse sattunuid. Koerad, kes aitavad inimestel raskeid haigusi tuvastada. Koerad, kes löövad kaasa kuritegevuse vastu võitlemisel. Koerad, kes karjatavad või kaitsevad kariloomad. Esindatud on isegi gurmeekoerad - kes need aga on, saate teada juba näitusel.
Külastus on ühtaegu nii hariv kui meelelahutuslik igas vanuses inimesele. Ka meile, kes me koerlastest üht-teist juba teame, pakkus näitus uut ja põnevat.
Rohkem infot leiab siit: https://www.ajaloomuuseum.ee/