Kas kärbi või nirgi jäljerida?

Postitas Looduskalender - L, 29.01.2022 - 12.12
Autorid

Fotod VikipeediA ja jäljerida LK-team

Image
nirk
Sisu

 

Kärp, kasutatud ka hermeliin      Mustela erminea

 

Nirk       Mustela nivalis

 

Euroopa pisemad kiskjad: suuruselt eelviimane on kärp ja pisim nirk.

Nirkide ja kärpide kehakaalud jäävad 100 kuni 250 grammi vahemikku Kehapikkused võivad kõikuda 10 kuni 30 sentimeetri piires. Päevane toidutarve oleneb loomakeste suurusest: pisematel isenditel umbes kolmandiku jagu kehakaalust, suurematel vast veerandi jagu ja sellise toidukoguse korral talvisel ajal näljasurma karta ei ole. Võrdluseks saame tuua, et pisinäriliste keskmiseks kaaluks võib olla umbes veerandsada grammi.

Kärpi ja nirki suuruse järgi eristamine on keeruline sest emased kärbid võvad olla väiksemad, kui isane nirk. Mõlemad on saleda ja pika keha ning lühikeste jalgadega. Üksikeluviisilised, territoriaalsed (talvel sageli inimasustuse läheduses) ja ka sarnase elupaiga eelistusega kiskjad võivad tegutseda kogu ööpäeva vältel.

Kuidas siis sarnastel valge kasukaga pisikiskjatel välimuse järgi vahet teha?

Põhiliseks määramistunnuseks on kärbi must sabaots ja seda nii suve-, kui valges talvekasukas. Vilgast tegelast looduses kohates ei pruugi me musta sabaotsa alati märgata.

Kärbi jäljerida ja sügavama lumega võib näha olla ka sabajälg lumel

Kärbi jäljerida ja sügavama lumega võib näha olla ka sabajälg lumel

Värskelt sadanud lumel on kärbi ja nirgi jälgi eristada keeruline loomade kerge kaalu tõttu ning talvel karvaste tallaalustega jäljes on raske märgata isegi viit küünistega varvast.

Kõige sagedamini liigutakse paarishüpetega, kui kärbil jäljereas jääb üks käpajälg veidi ettepoole (vaata pildid), siis nirgil on käpajäljed kõrvuti. Lumes on nirgi käpajälg paari, kolme sentimeetrine, siis suurel kärbil see viie sentimeetrini ei küüni.

Jäljed on veidi selgemad, kui loom on tõusnud tagumistele käppadele, et ümbrust uurida.

Närilistele peavad mõlemad kärplased jahti lume all. Kui jäljerida pidi liikuda võib juhtuda, et äkitselt väikekiskja jäljed lihtsalt kaovad lume alla.

Nirkidel algab jooksuaeg juba veebruaris mil võime lumel märgata mitmeid väikeseid jälgi koos. Innaaeg kärpidel algab alles maikuus.

Kärbinahkne pleed, mis liigitunnuslike sabadega kaunistatud

Kärbinahkne pleed, mis liigitunnuslike sabadega kaunistatud

Renessansiaegset kuningliku edevuse sümbolit, hermeliini kandmist ei peeta tänases ühiskonnaks enam „heaks tavaks“. Kärbi talvine kasukas on väga tihe ja siidine.

Kärp on äsja sadanud lumega metsatee ületanud.

Kärp on äsja sadanud lumega metsatee ületanud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.