
Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Diana Grandmaire
Kes jälgib Põhja-Ameerika loodus- ja keskkonnakaitselist poliitikat, teab, et USA presidendil Donald Trumpil õnnestus oma ametiaja lõpupäevadel veel üks keskkonnavaenulik otsus jõustada - hundid föderaalse kaitse alt eemaldada.
Taustainfoks niivõrd, et kunagi elasid hundid peaaegu kõikjal Ameerika Ühendriikide mandriosas ning eeldatav hundipopulatsioon oli 250 000–500 000 isendit. Valitsuse poolt sponsoreeritud laiaulatusliku hävitustöö tulemusena olid hundid USAst (v.a Alaska) 1930. aastateks sisuliselt kadunud.
Alates 1974. aastast on hallhunt olnud Ohustatud Liikide Akti raames föderaalse kaitse all. Selle tulemusena asustavad hallhundid nüüd USA 50 osariigist üheksat. Endiselt elab enamik hunte (7000–11 000 isendit) Alaskal. Ligi 4400 hunti elab Suure järvistu kolmes osariigis – Michiganis, Minnesotas ja Wisconsinis. Lisaks elab sutsu üle 2000 hundi kokku kuue osariigi territooriumil Lääne- ja Põhja-USAs (Idaho, Montana, Wyoming, California, Oregon, Washington).
Selle otsusega saboteeris Trumpi valitsus aastakümneid väldanud liigikaitselist tööd. Näiteks Wisconsini jahimehed küttisid suure hurraaga hundijahihooaja esimese nelja päevaga 218 hunti ehk ligi 20% osariigi populatsioonist. Kuna hundijahi limiit oli 119 isendit, siis kiirelt lõppenud jahihooaeg sai tugeva üleriigilise kriitika osaliseks. Ei aidanud ka tõsiasi, et 86% huntidest kütiti väga vastuolulisel meetodil – jahikoeri kasutades. Seda meetodit pole lubatud kasutada üheski teises osariigis.
Ka Montana on hundijahi eest vastu päid ja jalgu saanud. Teatavasti asub kuulus Yellowstone’i rahvuspark Montana, Wyomingu ja Idaho osariigi piiridel. Alates 15. septembrist 2021 on lubatud küttida hunte, kes ületavad Yellowstone’i rahvuspargi kaitseala piiri. Kuna huntide looduslikud saakloomad liiguvad igal talvel rahvuspargi piiridest välja ning hundid peavad ellujäämiseks neile järgnema, on paljud tõstatanud küsimuse nende seaduste eetilisusest. Leevenenud seaduste raames on peamiselt Montanas jõutud juba küttida 23 hunti, keda Yellowstone’i hundivaatlejad ja loodusturistid on aastate jooksul jälginud ja tundma õppinud.
Pärast aastapikkust ahastust on lõpuks USAst kuulda ka häid uudiseid. President Bideni teisel ametipäeval – 21. jaanuaril, 2021 – avaldati uue valitsuse kliima- ja liigikaitselised eesmärgid. Teiste seas tõsteti esile Bideni plaani huntide kaitse taastada. Käesoleval kuul ilmuski lõpuks uudis, et Biden on oma sõna pidanud: aasta tagasi kaotatud föderaalne kaitse huntidele taastati. See ei puuduta küll Montana, Wyomingu ja Idaho osariike, kus huntidelt eemaldati kaitse veelgi varem, kuid suurepärase uudisega on tegu sellegipoolest! Liigutakse taas õiges suunas.
Viimast uudist föderaalset kaitset taastavast kohtuotsusest saab lugeda siit.