Koostas Marek Vahula
Rändrahnude fotod Arne Ader
Rabakivi ehk rabakivigraniit, foto VikipeediA
Suurimad magmakivimite kehad
Märjamaa rabakivi massiiv (u 775 km2) koos väiksema (90 km2) Kloostri massiiviga moodustab Eesti suurima rabakivimassiivi (865 m2).
Saaremaa lääneosas ja sealt läände ning lõunasse jääva u 5000 km2 suurusel alal levib kristalses aluskorras hiiglaslik (u 50 000 km2) Riia rabakivimassiiv.
Magmakivimid on eestlastele suhteliselt vähetuntud ja nende seast suurimad samuti. Siinne rekordijutt aitab nendega pisutki tuttavamaks saada.
Eesti suurimad rändrahnud:
Muuga Kabelikivi. Kaarel Kaisel ( www.loodusemees.ee )
Rekord nr. 414 Muuga Kabelikivi
Ümbermõõdult on Eesti suurim rändkivi Muuga Kabelikivi (58 meetrit: pikkus 19,3 m, laius 14,9 m). Rabakivist hiidrahnu maapealse osa maht on 728 m3 ja kivi aluse pindala u 200 m2. Arvestades, et Kabelikivi on enam kui meetri ulatuses liiva all, siis võiks selle kivihiiu kogumaht olla ligi 1000 m3 ja nii pretendeerida ka Eesti suurima maismaal oleva rändkivi tiitlile.
Rändrahnudelt rikkaim maa Euroopas: LINK
Ehalkivi
Rekord nr. 415 Ehalkivi
Maapealse mahu poolest on suurim Letipea Ehalkivi, mahuga 930 kuupmeetrit. Suured rändrahnud on just Põhja-Eesti omapära, kaunistades meie maastike ja suurimad nende seast on enamusele ka hästi tuttavad olles tähtsad turismiobjektid.
Jaani-Tooma kivi Lahemaal ( www.loodusemees.ee )
Eesti kõrgeima rändkivi tiitlile pretendeerivad Jaani-Tooma suurkivi ja Tammispea rändrahnud (7,8 m). Vaid veidi (7,6 m) jääb neile alla Eesti mahult suurim rändrahn Ehalkivi.
Kivihiidude maa: LINK
Tammispea suurkivi
Rekord nr. 416 Toodrikivi
Eesti suurima rändkivi tiitlile pretendeerib ka Toodrikivi. Neugrundbreksiast koosnev Toodrikivi, mille kõrgus on 11 m, ümbermõõt 45 m ja maht u 1100 m3, asub Loode-Eestis Toomanina lähistel Sandgrundi madaliku nõlval u 11 m sügavuses vees.
Madala veeseisuga (enam kui 0,4 m alla keskmise) paistab Toodrikivi lagi veest välja, nii et põhimõtteliselt võiks ta ka koos maismaal näha olevate rändrahnudega suurima tiitlile pretendeerida. Näiteks, Buskami hiidrahnu (u 600 m3), mis asub Rügeni saare juures u 5 m sügavuses vees ja millest üle veepinna ulatub vaid meetri jagu, peetakse ikkagi Saksamaa suurimaks rändrahnuks. Vahel isegi Põhja-Euroopa jäätumisala suurimaks.
Suurte rändrahnude lugu: LINK