Tekst: Laura Kiiroja
Video allikas: Newsner
https://www.facebook.com/
Kanadas, Ontario provintsis jäi filmilindile ühe hundi ja põdra võitlus. Kui liigselt dramaatilise taustamuusika ning ebaprofessionaalsete subtiitrite osas silm kinni pigistada, on tegu väga hariva videomaterjaliga.
Video illustreerib teravalt, kui keeruline on huntidel ilma karja koostööta põtra murda. Põdrajaht õnnestub lõpuni viia niigi vaid 10-20% katsetustest, üksikul hundil on see tõenäosus veelgi väiksem. See ei oleks küll ennekuulmatu, kuid šansid pole võsavillemile head.
Kas antud hunt oli üksik või juhtus ta lihtsalt parasjagu üksi jahtima, ei saa video põhjal öelda. Küll aga näeme, millise huntidele omase visaduse ja meelekindlusega kriimsilm jahti pidas. Hundid on evolutsiooniliselt arenenud mitte alla andma - hoidma oma tugevate lõugadega saakloomast kinni, maksku mis maksab. Kahjuks maksabki kõhutäis sageli päris kõrget hinda: sõrahoopidest murtud ribid, väljalöödud hambad, isegi koljumurd… Vahel ka surm. Kes süüa soovib, peab julgema riskida. Hundielu ei ole nõrganärvilistele.
Vaatamata subtiitritele, mis väidavad, et põder oli end vees jahutamas, me tegelikult ei tea, kui kaua see jaht eelnevalt juba maismaal oli kestnud. Põder tundus päris väsinud ning huntide üks strateegiaid ongi oma saakloomi väsimuseni jooksutada. Põdrad on küll kiiremad jooksjad, kuid huntidel jätkub kauem vastupidavust. Veekogusse minemine on põtradel tegelikult väga tark ja üsna levinud kaitsestrateegia. Hundid on küll osavad ujujad, kuid vees on põtradel rohkem šansse: nad saavad kiiremini eest ära liikuda. Siin videos oli otsustavaks hetkeks hundi “uputamine” - võte, mille abil sai põder hundi endast lahti laskma, ning mis andis sõralisele võimaluse kiirelt kiskja eest ära liikuda.
Hundi vastu mängis ka aastaaeg. Lehestiku järgi otsustades oli tegu varasügisega. See on aeg, mil põdrad on kõige tugevamad - eks ole saadud terve suve rohkelt kõiksugu võrseid ja lehti krõmpsutada. Samuti tundus tegelikult ka droon hunti segavat. Päris mitmel korral oli näha, kuidas hunt jääb seisma ja vaatab taha. Hundid on neofoobsed loomad, mis tähendab, et nad kardavad kõike uut. Drooni pininat looduses just sageli ei kohta, nii et igati arusaadavalt muutis see hundi ebakindlaks. Ebakindlus ja tähelepanu hajumine on sellise jahi käigus aga saatuslik.
Eks nii nagu alati, see, kas lõpp oli õnnelik või mitte, sõltub perspektiivist. Põdra jaoks kindlasti õnnelik. Hunt jäi seekord aga tühja kõhuga. Sellegipoolest on inspireeriv, millise vapruse ja meelekindlusega susi suurest põdrast kinni hoidis, ise samal ajal vees ulpides. Üksinda endast enam kui kümme korda suuremale saakloomale vastuminemine nõuab väga suurt julgust. Eriti kui su ainsaks relvaks on hambad.