Suvine aialinnupäevik - Röövlinnud rändavad!

Postitas Looduskalender - K, 07.09.2016 - 10.10
Autorid

Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Fotod Arne Ader

Herilaseviu

Herilaseviu

Sisu

Hea aialinnuvaatleja!

Röövlindude sügisränne on täies hoos. Viimast kahte nädalat on iseloomustanud teated hulludest kullidest, kes kraabivad muruplatsi üles või kes poseerivad lahkelt fotokaamera ees. Need on kõik olnud noored herilaseviud, kes ei oska veel oma jõuvarusid korralikult täiendada. Nii võivadki nad keset rännet äkitselt avastada, et „paak on tühi“. Peaaegu nõrkenud herilaseviud võivadki siis ootamatult sattuda keset linnu ja aedasid ning püüavad esimesi üles leitud herilasepesi maa seest välja kaevata.

 

Väike-konnakotkas

Väike-konnakotkas
Lähinädalatel võib veel kohata nii herilaseviusid kui ka väike-konnakotkaid. Neil on ees teekond Aafrikasse ja sestap peavad startima varem. Sagedasti patrullivad praegu põldude kohal roo-loorkullid, harvem ka teised loorkulliliigid. Nädala-kahe pärast saavutab oma kulminatsiooni raudkullide läbiränne.

 

Roo-loorkull

Roo-loorkull

Kuidas röövlindude rännet märgata? Tuleb ikka, pea kuklas, taevast jälgida! Vihma ja kõva tuulega vast mitte, sest kõige paremini on ränne jälgitav päikeselise ilmaga. Röövlid kasutavad ära tõusvaid õhuvoolusid, sestap tasub juba hiljemalt kella 10st hommikul vahti pidama hakata ja nii lõunani välja.

 

Raudkull

Raudkull
Kui aia taga on põllumaa, siis võiks põllust binokliga pilgu üle lasta regulaarselt ja iga ilmaga – ehk patrullib mõni kulliline madalal või tiirutab kõrgel põllu kohal. Määramist hõlbustab kindlasti pildi tegemine.

Põnevaid röövlinnuelamusi!
Tutvu „Suvise aialinnupäeviku“ vaatlejate sissekannetega: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.