Video salvestas Kotkaklubi
Foto VikipeediA
Videos näeme pesa emaslinnu ja isaslinnu suuruste vahet, kui pesale saabub isaslind, et lasta emaslinnul „konte sirutada“
Kanakull Accipiter gentilis
Meie loodusmaastikes elutsevad ja pesitsevad kanakullid oma kodupiirkondades aastaid (isegi mitmete põlvkondadena) ning isegi üksik kanakull võib hoida oma pesitsusterritooriumi hoolimata sellest, et tal paariline puudub. Nii ei loendata röövlindude arvukuse määramisel paare, vaid hoopis pesitsusterritooriume ja neid võiks olla umbes pool tuhat. Seejuures asustavad need röövlinnud väga eriilmelisi metsi (nii okas-, sega-, ja lehtmetsi), metsatukkadega kultuurmaastikke, parkmetsi ja elutsetakse suuremate linnade parkides või puistutes (kohanemist linnades täheldatakse kogu maailmas). Suguküpseteks saavad tavaliselt kanakulli noorlinnud alles kahe aasta vanuselt, aga emaslinnud võivad vahel pesitseda isegi aasta vanuselt ja kaamerapesa emaslinnu sulestik viitab noorema emaslinnu võimalust.
Kanakull
Kanakullide värvikas silmavaade mõjub kurjana. Haukalised on suhteliselt lühikeste, aga laiade tiibadega ja pika sabaga. Kanakulli vanalindude pealagi on tume ja kulmutriip hele. Isaslinnu põseala silmapaistvalt tume (vaata fotot) ja on kaamerapildis kergelt äratuntav kumb lindudest pesal viibib. Sulestikult jätavad vanalinnud hallika mulje, kõhualune valkjas tihedalt tumedate vöötidega, aga kaamerapildist näeme, et emaslinnu seljasulestik on pruunikam. Tugevad kollased jalad mustade küünistega.
Milline on vanalindude suuruse vahe?
Videos on kenasti näha emaslinnu ja pisema isaslinnu suuruse olulist erinevust. Kui isaslindude pikkus on poole meetri ringis ja kaal küündib kiloni, siis emaslinnu pikkus võib olla umbes viisteist sentimeetrit pikem ja kaal kuni poole kilo jagu suurem vahel rohkemgi. Tiibade siruulatusest niipalju, et isaslindudel küündib see meetrini, siis emaslindude tiibade siruulatus on kuni veerand meetrit suurem ehk suuruselt on kanakulli emaslind võrreldav meie arvukaima röövlikku hiireviuga, siis isaslinnu suurus on võrreldav sugulase, raudkulli emaslinnuga.
Kanakulli kiire lend sujub jõuliste tiivalöökidega, liuglendu märkame harva ja paigallendu mitte kunagi. Jahtides on kanakull osav läbi puuvõrade sööstma.
Esimese muna munes emaslind 13. aprillil järgmise 15. skp-l. Pesalohk on sügav ja me ei näe, kas eile emaslind munes kolmanda muna?
Kanakullide pesadest, toitumistavadest jpm-st jõuame pikal haudeajal arutled.
Kanakullide vaatlused: LINK