VIDEO: 4 aastat tagasi kuulutati hunt rahvusloomaks

Postitas Aasta Loom - R, 22.04.2022 - 22.47
Sisu

Tekst: Helen Arusoo
Video: Tarmo Mikussaar

 

Täna, jüripäeval, neli aastat tagasi, kuulutasid 26 organisatsiooni ja toetajat hundi Eesti rahvusloomaks. Ikka selle mõttega, et kui meie kaitseme hunti, kaitseb hunt meid vastu - sümbolina. Karja ühtehoidmisel, nutikusel ja erakordsel vastupidavusel pole hundiga võrdset!

Teame muidugi ka seda, et susi on eriline loom metsas - ta on ökosüsteemi tugiliik ning metsasanitar. Et aga võsavillem ka vanarahva hulgas üheks populaarsemaks loomaks osutub, on vähem teada. Nimelt on Eestis hallivatimehe kohta üles kirjutatud üle 500 nime ning lisaks on pärimusest on teada suur hulk loitse ja rahvajutte, kus hunt on peategelane. Vanad eestlased mõistsid, et hunt on metsas oluline loom, teda kardeti ja austati metsasanitarina. Ja kodukäijate peletajana oodati temalt kaitset. Hunt on ka esimene metsaliik meie rahvussümbolite seas. 

 

eesti panga münt

Foto: Harri Tiits

Nelja aasta jooksul on hunt saanud suurt tähelepanu: Eesti pank andis välja 2eurose rahvuslooma sümboliga, müügil on rahvuslooma kujutisega postmark ning samuti ilmus mullu jõulukuul Ilmar Rootsi hundinimede kogu "Susi - meie rahvuslooma 523 nime". Viimase esitluselt on ka pärit ka video, kus laulab ansambel Lüü-Türr hundist ning kunstnik Madli Luuk joonistab eesti maastikke hundiga. 

Meenutame siinkohal veel, kes 4 aastat tagasi hundi rahvusloomaks kuulutasid: Eesti Looduskaitse Selts, Eesti Terioloogia Selts, Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjon, Eesti Geograafia Selts, Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit, Tallinna Loomaaed, Tartu Ülikooli Loodusmuuseum ja Botaanikaaed, Eesti Loodusmuuseum, Eesti Bioloogiaõpetajate Ühing, "Osoon", Looduskalender, MTÜ Aasta Loom, Eesti Loodusturismi Ühing, Looduse Omnibuss, Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, Fokloorinõukogu, Hiite Maja, Vereta jaht, Eesti Siberi Husky Ühing, MTÜ Organic Estonia, MTÜ Roheliste Rattaretk, Alaska Malamuutide Liit, Kelgukoerte Klubi Baltosport

Loodusmõtte hoidjad: Valdur Mikita, Aleksei Turovski, Marju Kõivupuu, Laura Kiiroja
Toetajad: Liviko, Olerex, Karu Katus

Hoidkem hunti ja hunt hoiab meid!        

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.