Hunt peategelaseks

Postitas Aasta Loom - P, 15.05.2022 - 11.13
Sisu

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Dreamworks´i filmi "Pahalased" treiler

 

Aasta algul käis rahvuslooma Facebooki lehel arutelu filmide kohta, kus hunt on hea tegelane. Nimelt on enamikes muinasjuttudes ja filmides (sh nii Disney´i lastefilmides kui ka Hollywoodi filmides täiskasvanutele) hunt justkui kõige kurja sümbol. Ega siis “suur kuri hunt” pole ilmaasjata rahvusvaheliselt käibele võetud väljend. Kultuuriline taust, sh lood, mida kuuleme huntidest lapsepõlves, mõjutavad inimese hoiakuid hundi osas tugevalt ka täiskasvanuna. Ning just inimeste suhtumine hunti on selle ökosüsteemi tugiliigi kaitsmises võtmetähtsusega. Hunt ise on ju ääretult vastupidav ja kiire kohaneja - tõeline ellujääja, kes saab hakkama väga erinevates ja muutuvates tingimustes. Tema liigikaitse sõltub eeskätt inimeste tolerantsusest.

 

Lugejate abiga saime kokku päris korraliku nimekirja hundisõbralikest filmidest, mille abil õpetada oma lastele, et hundid ei olegi siia ilma loodud vaid vanaemade ja printsesside nahkapistmiseks. Vanematest filmidest ja multikatest toodi esile “The Legend of Lobo”, “Silver Wolf”, “Ära hüüa hunti” (“Never Cry Wolf”), vanad vene multikad “Koer ja hunt” ning “Hunt ja vasikas”, samuti meie oma lastesaade “Hunt Kriimsilma 9 ametit”. Ei tea, kui palju neid vanu filme aga tänapäeval vaadatakse või kui kättesaadavad need on. Samuti ei pruugi vanadel multikatel uute ja säravate Disney´i filmide kõrval laste silmis suurt konkurentsivõimet olla. Õnneks on aga ka kaasaegseid hundisõbralikke filme: jaapani multikad “Printsess Mononoke” ja “Hundilapsed” (“Wolf Children”) on laste seas väga populaarsed. Kõige pisematele sobib hästi Põrsas Pepa multikas, kus hunt Wendy on Pepa sõbranna - väga hea alternatiiv muinasjutule “Hunt ja kolm põrsakest”! Lisaks ei saa kiitmata jätta auhindadega pärjatud 2020. aasta filmi “Hundikskäijad” (“Wolfwalkers”). See sobib suurepäraselt lastele, kuid loob ka täiskasvanutele väga õdusa filmiõhtu.

Samuti sobivad nii lastele kui täiskasvanutele filmid “Alfa” - poisist, kes taltsutas hundi ning “Džungliraamat” - Mowglist, kes elab hundikarjas. 

 

Aga NÜÜD…justkui tellimise peale jookseb praegu üle maailma (ka Eestis) kinodes uus multikas “Pahalased” (“The Bad Guys”). See film on realiseerinud kõik meie unistused tüütute loomi kahjustavate stereotüüpidega võitlemisel. Peategelasteks on inimeste poolt kõige kardetumatest ja vihatumatest loomadest koosnev sõprade kamp, keda juhib loomulikult suur kuri hunt. Lisaks hundile kuuluvad kampa madu, hai, tarantel ja koletu piraaja. Sõbrad pole oma ühiskonna heidikute ja “kõige kurja juurte” staatusega mitte ainult leppinud, vaid selle igati omaks võtnud. Kuid mingil hetkel tekib neil kahtlus, et äkki meeldiks neilegi vahel hea poiss olla... Tegelikult oleks ju põnev teada, mis tunne oleks, kui kogu maailm neid ei kardaks… Sealt saab alguse “Ocean 11” ja Batman/Catwoman saagat parodeeriv märul, mis algab suure röövi korraldamisega, kuid päädib hoopis maailmapäästmisega. Kusjuures väga värskendavalt osutub pahalaseks loom, kes on inimeste seas süütu ja nunnu stereotüüp (ei, siiski mitte lammas ega kitsetall.) Tegu on tõeliselt mõnusa ja humoorika filmiga, mis sobib igas vanuses kinokülastajale. Nii et kel soovi lastele midagi meelelahutuslikku ja samas harivat näidata … või hoopis ise pärast pikka töönädalat stressi maandada, siis minge vutt-vutt kinno.

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.