Suvine aialinnupäevik - rände kõrgaeg on käes!

Postitas Looduskalender - R, 16.09.2016 - 18.18
Autorid

Kirjutas Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Fotod Arne Ader

Punarind

Punarind

Sisu

Kohe kui kõrgrõhkkond end Läänemere ümbrusesse sisse seadis, sai sügisränne tõsise hoo sisse. Külmad ööd ja soodne tuulesuund andsid stardipaugu kümnetele tuhandetele Soome sookurgedele. Nad on nüüd mitu viimast päeva meilt läbi rännanud ja peatumagi jäänud. Isegi esimesed hane- ja lagleparved on pärale jõudnud. Kuid see on see nn nähtav ränne.

 

Vainurästas

Vainurästas
Mida me ei näe, on see, kuidas meie igaöine taevas täitub pisikestest värvulistest. Aasta kõige massilisem rändeperiood on just nüüd, neil nädalatel jõudmas oma haripunkti. Selle ajaga lendab meilt pea märkamatult läbi miljoneid pisilinde – kes Aafrikasse, kes Euroopa soojematele aladele. Sellest nähtamatust rändest annab aimu see, kui hilja õhtul aias kuulatades kostub taevast aegajalt „tzikse“, „dziisid“ ja muid siutsatusi. Kindel märk on seegi, kui päikesetõusu ajal (muide, kell 6.45 juba!) aeda minnes leiad eest üllatava linnusagina.

 

Metsvint

Metsvint
Keda siis varahommikuses aias kohata võib? Kindel külaline on teravalt tiksuv punarind, kes on öö jooksul sadu kilomeetreid lennanud ja nüüd aeda hommikusöögile potsatanud. Sama retk on selja taga ka vainurästal („dziii“) ja laulurästal (vaikne „tsik“), keda võib märgata hallrästaste salkades.

 

Võsaraat

Võsaraat

Hommiku esimesed 3-4 tundi on päeva aktiivseim rändeaeg paljudel teistel värvulistel. Arvukalt lendab üle metsvinte, linavästrikest, põldlõokestest ja talvikestest rääkimata. Üksikuna või mõnekaupa suunduvad edela- ja lõunasuunas võsaraadid („tihihihihii“), metskiurud („tzriit“), sookiurud („ist-ist“, „sip-sip“), veekogude läheduses ka rootsiitsitajad („dnä“). Kõike seda saadab õunapuude otsas rasva- ja sinitihaste lärmakas sädin, sest ka nemad on teel lõunapoole.

 

 Väike-lehelind

Väike-lehelind
Päeval võib aias trallitamas näha väike-lehelinde, kes lasevad rõõmsalt ka oma „silk-solgil“ kõlada. Ennelõunasel ajal tiirutavad taevas raudkullid, hiireviud ja mitmed teisedki röövlinnud. Kohata kolmkümmend linnuliiki paari hommikuse tunniga kusiganes Eesti aias – praegu on see lausa garanteeritud!

Raudkull

Raudkull
Seega: äratuskell 6.45 helisema ja põnevaid linnuelamusi!
Tutvu „Suvise aialinnupäeviku“ vaatlejate sissekannetega: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.