Rahvusparkide noored avastasid loodusväärtusi kodust kaugemal

Autorid

Kirja pani Krista Kingumets, Keskkonnaameti keskkonnahariduse peaspetsialist

Pildistasid Krista Kingumets, Ave Huugen ja Tuuli Hommik

Image
Sisu

Purjepaadiga Rannapungerja jõega tutvumas

Jaanipäeva järgsel nädalal toimusid rahvusparkides kolm noorte looduskaitsjate ühiskursust. Vilsandi rahvuspargis said kokku Vilsandi ja Karula noored, Lahemaa rahvuspargi noortele tulid külla Matsalu ning Alutaguse rahvuspargi noortele omakorda Soomaa noored looduskaitsjad.

Suvistel mitmepäevastel kursustel õpiti tundma kohalikke kooslusi, liike, aga ka kultuuripärandit ja ajalugu. Lahemaa rahvuspargis rännati lausa 6000 aastat ajas tagasi ja imetleti Äänisjärve (Onega) järve äärsete kaljujooniste koopiaid. Saaremaa muuseumis nähti oma silmaga leide Salme viikingilaevast. Alutaguse rahvuspargis tutvusid noored Ida-Virumaa ringsõidul sealsete kunagiste militaarobjektide ja piirkonna külaarhitektuuriga ning kuulsid neist lugusid.

Mohni saarel

Mohni saarel

Kursuste käigus väisati ka kahte saart, Vilsandit ja Mohnit. Vilsandi saare matkal nägid noored, millised taimed hakkavad merest kuhjatud klibuvallidel esmalt kasvama, õpiti tundma ranniku- ja loopelasete taimi ning veelinde. Mohni saarele minejad pidid saarele jõudmiseks trotsima tugevat vihmasadu. Saarele jõudes aga säras päike ning tehti retk läbi eriilmelise kukemarjanõmme, liiviku ning metsa. Saarel tutvuti ka kukemarjanõmme taastamistöödega.

Talgutöö Kõruse külas

Talgutöö Kõruse külas

Noorte looduskaitsjate kursustel on heaks tavaks teha üheskoos talgutööd looduse heaks. Vilsandi rahvuspargis Kõruse külas aitasid noored tassida kokku talvel maha võetud kadakaid. Nüüd on alal rohkem valgust ja loopealsete väikestel taimedel paremad kasvuvõimalused. Lahemaal, Muuksi linnamäel, aidati oksakääride ja saagidega avada sealset matkarada. 

Eriliseks ja meeldejäävaks teeb sellesuvised kursused, et teise rahvusparki sõitnud noored said  kogeda loodust matkates, telkides, välitöödel. Sõlmiti uusi tutvusi ja kutsuti uusi sõpru oma kodukanti külla. Samuti loodeti, et ühised laagrid toimuvad ka tulevikus.

Järgmisena leiab noore looduskaitsja suvine kursus aset 23.–25. augustil Otepää looduspargi noortele. Rahvusparkide noored saavad aga taas kokku sügisestel seminaridel. Traditsioonilisi noore looduskaitsja kursusi korraldab Keskkonnaamet alates 2004. aastast.

Sildid:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.