Hallhanede seltsingud ja parved

Postitas Looduskalender - N, 21.07.2022 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Hallhaned Tahu rannaniidul. Noarootsi

Hallhaned Tahu rannaniidul. Noarootsi ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Hallhani       Anser anser

 

Meil pesitsenud ettevaatlikud hallhanede vanalinnud on sulginud ja liiguvad avamerepoolsetes mererandades seltskonniti või suisa parvedes koos juba suurte noorlindudega. Hetkel võime kohata suuri taimtoidulisi hallhanesid nii väikesaartel, laidudel kui ka merelahtede kaldaalade rohumaadel. Kui viljapõlde koristama asutakse, hakkab hea elu ja nuumumine: varahommikul paariks tunniks kõrrepõllule, keskpäeval merelahtedele, õhtul uuesti sööma ja öö veedetakse jälle vee peal. Ränne Madalmaade talvituskohtadele kestab kuni septembri lõpuni.

Tänavu võis meil pesitseda üle viiesaja hallhanede paari, kelle pesakondades võis kooruda maikuu esimesel poolel neli kuni kuus hanetibu. Noorlinnud lennuvõimestuvad umbes kahe kuuga. Samal ajal vanalinnud sulgivad, olles sel ajal peaaegu lennuvõimetud, niisiis saavad noorlinnud enne vanalinde lennuvõimelisteks.

 

Hallhaned

Hallhaned

Haneparve kohates võime hetkel kindlalt öelda, et hallhaned lendavad. Suurte lindude tiibade siruulatus on üle pooleteise meetri ja suuremate isendite kaal üle kolme kilo.

Tänavuaastased noorlinnud asuvad pesitsema alles oma kolmandal või neljandal eluaastal.

Rannal peesitavad hallhaned sulgivad. Sulgimine võis alata jaanipäeva paiku ja sel ajal kaotab osa lindudest täielikult lennuvõime. Osa linde jääb peatuma väikesaartele või laidudele, teised merelahtedele, mille kaldaalad piirnevad rohumaadega, siis saavad suured taimetoidulised linnud lähikonnas toitumas käia.

Pesitsevaid paare võis olla kuni tuhatkond ja teadmiseks, et pesitsemast alustatakse alles kolme aasta vanuselt.

Tänavu koorunud noorlinnud saavad lennuvõimelisteks kümne nädalaga, aga vanalinnud püsivad noorlindudega koos tuleva aasta pesitsusajani.

Augustis hakkavad moodustuma hallhanede parved, aga nende rändest ja läbirändajatest vast juba septembrikuu alul.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.