Suvine aialinnupäevik - tihased rändavad

Postitas Looduskalender - P, 25.09.2016 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Väike-lehelind

Väike-lehelind

Sisu

Hea aialinnuvaatleja!

Enamus Aafrikasse lendavatest lindudest ja putuktoidulistest värvulistest on nüüdseks Eestist lahkunud.

Vaid suitsupääsukesi ja väike-lehelinde võib veel oktoobri esimestel päevadelgi kohata.

Praegu võib kõikjal näha-kuulda sega- ja seemnetoidulisi linde. Pihlakad on täis nelja - viite liiki rästaid, siia-sinna sebivad metsvindid ja mitmed teised seemnesõbrad. Niisamuti kostub ümberringi tihaste sädistamist.

Viimase nädala jooksul on suured rasva-, sini-, saba- ja musttihaste parved lennanud küll lõunasse, küll põhja, üllatades kõiki linnuvaatlejaid massilise pöördrändega (loe lähemalt aasta linnu lehelt).

 

Sabatihane

Sabatihane

Nii on arvukad must- ja sabatihaste salgad jõudnud juba otsapidi põhjarannikule. Tallinnas võib neid metsalinde kohata kesklinnaski, aga ega neist mujal Eestis ka puudus pole. Seega on praegu väga soodne hetk kohata aias nii musttihaseid kui ka sabatihaseid.

Kärnkonn lehesajus

Kärnkonn lehesajus

Aias võib veel märgata viimaseid kahepaikseid-roomajaid ja konni-vesilikke, kes suunduvad oma talvituskohtade poole. Muru niitmisega tasub seega ettevaatlikum olla.
Igal päikesepaistelisel hetkel kogunevad kaunitele kukeharjadele, heleeniumitele, peiulilledele ja daaliatele trobikonnad kimalasi ja mesilasi. Enamasti on tegemist maakimalastega, aga hea õnne korral näeb mõnda hilist kivikimalastki. Kui aianurka on jäetud ruumi valgetele iminõgestele, siis nemad meelitavad ligi veel üksikuid metsa- ja talukimalasi. Kui kõht nektarit ja õietolmu täis, kaevavad kimalased end maasse või leiavad muu varjulise koha ja jäävad kevadisest pajunektarist unistades tardunne.

Suvine aialinnupäevik 2016 hakkab sedapuhku lõppema. Vaatlusi saab päevikusse sisestada nüüd veidi üle nädala. Kas märkad veel mõnda uut lindu?

Tutvu „Suvise aialinnupäeviku“ vaatlejate sissekannetega: LINK

Põnevaid rändeelamusi!
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.