Peeter Lauritsa näitus Eesti Loodusmuuseumis

Postitas Looduskalender - R, 16.09.2022 - 10.10
Autorid

Eesti Loodusmuuseum kutsub näitustele

Image
Peeter Lauritsa autorinäitus Eesti Loodusmuuseumis avati 8. septembril.  Seekord on Eesti Loodusmuuseumi saalis üleval midagi, mis ületab kammitsevaid distsipliinide piire ja aitab taas siduda tervikuks selle, mis kunagi tegelikult lahus pole olnudki. Peeter Lauritsa näitus „Miski on kõigega seotud“.
Sisu

Peeter Lauritsa autorinäitus Eesti Loodusmuuseumis avati 8. septembril.

Seekord on Eesti Loodusmuuseumi saalis üleval midagi, mis ületab kammitsevaid distsipliinide piire ja aitab taas siduda tervikuks selle, mis kunagi tegelikult lahus pole olnudki. Peeter Lauritsa näitus „Miski on kõigega seotud“.

Kui seni on Eesti Loodusmuuseumi näitused keskendunud pigem kindlate loodusteadluslike teemade tutvustamisele, siis sel korral ajutist näitust planeerides tabas muuseumiperet soov astuda veidi harjumuspärastest radadest kõrvale. Juhuste kokkusattumise tagajärjel sündiski koostöö Peeter Lauritsaga, mis sujus kohe esimesest hetkest nii, nagu oleks see tõepoolest olnud loodusjõudude poolt suunatud.

„See on näitus, mis pakub uusi viise looduse nägemiseks. Nähtamatud ja vaevu aimatavad protsessid on looduses palju olulisemad kui silmaga nähtavad ja käega katsutavad. Mulla alla, kus keeb pulbitsev elu, me pilk naljalt ei küüni. Märkame ainult väga väikest osa sellest, kuidas elusilmas kõik kõigega seotud on. Teiste eluvormide teadvelolek, nende omavaheline suhtlus ja vastastikused mõjud jäävad me meelte ulatusest välja. Siit edasi aitavad teadmised ja kujutlusvõime. Mida ei saa näha, seda saab kujutleda,“ sõnab Peeter Laurits näituse tutvustuseks.

Muuseumi I korruse saali kerkinud nö blackbox tüüpi näitus koosneb rohkem kui kümne aasta jooksul valminud suuremõõtmelistest fotodest, videost ning heliinstallatsioonist, mille autoriteks on Ann Reimann ja Veljo Runnel.

Loodusmuuseumi jaoks on koostöö Peeter Lauritsaga sellises mastaabis esmakordne. Varasemalt on muuseumis eksponeeritud mõningaid Lauritsa pilte, kuid see näitus on terviklik autori nägemus, mis näitab looduse mõtestamisel täiesti uusi mõõtmeid.

„Näitus avab looduse filosoofilist poolt, paneb seoseid looma ning tundma ja mõtlema. Võib-olla üllatuslikult pole näitus sugugi mõeldud ainult täiskasvanutele – julgen ennustada, et võrdselt raputava elamuse saab sellest saalist iga generatsiooni esindaja,“ kommenteeris näitust Eesti Loodusmuuseumi näituste kuraator Ulla Villem.

Peeter Laurits (sünd 1962) on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikes Ülikoolides, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi International Centre of Photography’s. Lauritsa peamisteks väljendusvahenditeks on fotograafia ning digitaalsed manipulatsioonid. Ta on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Tänasel päeval on Lauritsa loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Laurits on teinud isiknäitusi nii Londonis, Berliinis, Moskvas kui Chiang Mais, ta töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse ning tellitud monumentaalteoseid avalikku ruumi. 2017 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks ning aastast 2021 kureerib ta rahvusvahelist teadus- ja kunstisümpoosionit Biotoopia.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.