Kiivitajaid kohtame väga erinevatel maastikel

Postitas Looduskalender - N, 10.11.2022 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kiivitajad rändel. Tahu laht, Noarootsi

Kiivitajad rändel. Tahu laht, Noarootsi ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Kiivitaja       Vanellus vanellus

 

Kiivitajate sügisränne algas juba juulikuu lõpupäevil ja põhirände lõppu arvestatakse oktoobri algusega. Kuid kiivitajad näeme veel kõikjal ja soojade sügisilmade korral lahkuvad nad meie põldudelt, karjamaadelt ja niiskematelt maastikelt veekogude randadest novembris, aga sooja hilissügise korral alles detsembris. Isegi praegusel ajal võime vahel kohata kuni tuhandepealisi kiivitajate seltsinguid.

Rändeparved toituvad küntud põldudel ja sellele kulub lindudel umbes kolmandik päevast, teisisõnu kuni neli tundi. Otsitakse putukate vastseid, röövikuid, ämlikulaadseid ehk selgrootuid, aga vähemal määral ka taimede seemneid. Põllupidajatele selline kiivitajate tegevus muidugi meeldib.

Kiivitajate seltsing laskub põllule ja hajub laiali, kus iga lind kontrollib nn oma maaala põhjalikult läbi. Kui mõni samm on astutud, peatutakse ja õnnestumise korral haaratakse saak ning sibatakse järgmisele kohale, kus kõik kordub…

 

Kiivitaja

Kiivitaja

Vihmahallis ja halva valgusega sügismaastikus paistavad kiivitajad musta-valgekirjud, kuid tegelikult on nende seljasulestik sinakasroheline ja sabaalune roostepruun. Isas- ja emaslinnu sulestikud on sarnased, ainult emaslinnu peatutt paistab lühemana.

Kimbutajatest kiivitajatel sügisesel ajal puudust ei ole, aga isegi kiskjatele astutakse vapralt vastu.

Kui kiivitajate seltsingut vaatama jääda tõdeme, et tegu on äga heade lendajatega, kes suudavad õhus vaatamist väärivaid etendusi korraldada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.