Kuldnokkade salgad

Postitas Looduskalender - N, 10.11.2022 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Kuldnokad

Kuldnokad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Kuldnokk       Sturnus vulgaris

 

Kui meil suvel pesitsenud kuldnokad on juba oma talvitusaladel Belgias ja Hollandis, siis läbirändavad suured kuldnokkade salgad jäävad vaatlejale igal juhul silma, sest kuldnokkade läbiränne kestab ja selle lõpetab suurem lumi ning väiksemate veekogude jäätumine. Väike osa proovib jääda meile ka talvituma.

Kuldnokkade rännetel on märgatavad tõusud ja langused: esimest rändurite lainet võis täheldada kuni augustikuu lõpuni, suuremaid läbirändajate parvesid oktoobrikuu keskpaiku, aga praegu pole kuni sajapealiste kuldnokaseltsingute märkamine miski haruldus.

Kuldnokkade talvises sulestikus ei näe me enam metalset läiget: valgeid tähne on külgedel rohkem ja need paistavad suurematena. Emaslinnu reedab nokatüviku roosa või kollakas värvus, sest isaslinnul on nimetatu sinakas. Tänavuste noorlindude sulestik paistab veel hallikaspruunina.

Meie heina-, karjamaadel, aga ka koduaedades võime veel kohata päris suuri kuldnokaseltsinguid. Väljaspool pesitsusaega tarbivad linnud segatoitu. Looduses otsitakse puudelt nii sinna jäänud vilju ja pungi. Aedadest veel viljapuudel olevaid või maha pudenenud õunu. Lisaks leidub maapinnal pudenenud lehtede vahelt ka loomset söödavat.

 

Kuldnokad raagus haaval. Matsalu

Kuldnokad raagus haaval. Matsalu

Ööseks koguneb seltsing kas roostikesse, võsasse või suurematele puudele.

Väga heade lendajatena võistlevad koldnokad näiteks pääsukestega sest soodsates ilmaoludes pole kuni tuhande kilomeetrine päevaränne neile haruldane. Kuldnokkade lennupilt jätab sirgjoonelise ja kiire mulje. Nagu juba mainitud rändavad kuldnokad peamiselt päevasel ajal.

Palju meile kuldnokki võib talvituma jääda?

Kõik oleneb muidugi talvest, aga talvituda võib proovida umbes tuhatkond lindu, aga kui läheb väga karmiks lennatakse kiirelt lõuna poole.

Talvituvad toidulauaga ei pirtsuta. Talilindude toidulaualt pudeneb päris palju väärtuslike päevalilleseemneid, millest toitutakse maa- või lumepinnal. Tiir tehakse peale ka prügimägedele, kui selline läheduses peaks olema. Linnades pole olukord kurta, sest sellises keskkonnas leidub lindudele kõikvõimalikku söödavat, ka inimeste toidujäätmeteid…

Kuldnokkade vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.