39. NÄDAL 26.9.2016.-2.10.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - E, 03.10.2016 - 23.23
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Õhtul õhu jahtudes moodustuv udu heinamaadel
Sisu

Õhtul õhu jahtudes moodustuv udu heinamaadel

Möödunud esmaspäeval mõõdeti nii nädala minimaalne kui ka maksimaalne õhutemperatuur.  Hommikul oli õhus sooja 1,3 kraadi ja maapinna lähedal mulla kohal langes temperatuur null kraadi lähedale, rohul miinusesse. Kohati oli näha halla rohul. Päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle 17 kraadi. Tuult oli vähe tunda ja tänu päiksele oli päev tõeliselt mõnusalt soe õues liikumiseks.

Järgnevatel päevadel oli päikest vähem ja ööd tänu pilves taevale soojemad. Samuti takistas maapinnal kiiret jahtumist alates kolmapäevast puhuma hakanud tuul. Tuule maksimaalsed kiirused ulatusid neljal päeval üle 10 m/s.

Reedel oli ilm lausa tormine ja tuule kiirus kasvas iiliti siis 20 m/s. Kuigi ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõusis siis üle 10 kraadi, päeviti oli sooja mitmel korral ligi 17 kraadi, tuule tõttu ilm kuigi soe ei tundunud.

Tugev tuul vaibus alles pühapäevaks, kuid sellega  koos jäid ka termomeetrinäidud madalamaks. Pühapäeva hommikul langes taas maapinna lähedal rohu kohal temperatuur miinuspoolele.

Alates kolmapäevast sadas vihma iga päev ja nädala sajusummaks kogunes kümme millimeetrit. Enne sadusid oli muld pindmistes kihtides kuiv.

Punetavad vahtrad kuldses sügises

Punetavad vahtrad kuldses sügises

Oli intensiivne lehtede värvumise aeg. Nädala jooksul muutusid paljud pärnad kuldkollaseks. Tublisti värvikirevust lisandus vahtrate lehestikku. Tänavu on vahtrad siinkandis väga värvikirevad. Esimesed värvunud lehed tekkisid ka tammedel. Vaatamata tugevatele tuultele on enamik puid endiselt lehes.

Rändlindudest oli näha parvedena palju kalakajakaid, kiivitajaid, tihaseid, kuldnokki ja lõokesi. Ülelennul nähti ka hanesid.

Elupuu heidab igal sügisel vanad võrsed maha

Elupuu heidab igal sügisel vanad võrsed maha

Ka mändidel kolletuvad sügisel vanematel võrsetel okkad ja varisevad

Ka mändidel kolletuvad sügisel vanematel võrsetel okkad ja varisevad

Jõgeval, 3.10.2016.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.