Video ja ülesvõtted LK-team
Kaljukotkas
Kaljukotkas ehk maakotkas Aquila chrysaetos
Merikotkas Haliaeëtus albicilla
Talvisel ajal hoiduvad kaljukotkad oma inimtegevusest veel puutumatele lagedamatele rabaaladele, aga toiduotsingutel võime neid kohata ka veidi eemal oma pesitsusaladelt sest kotkad vaatavad oma pesi üle.
Talvitujaid peaks meil olema üle 150 isendi (suvel pesitses meil vähemasti kuuskümmend maakotka paari).
Vanalindude sulestik paistab ühtlaselt tumepruunina ja kuldkollane peasulestik on ainult neile iseloomulik ning talvisel ajal pole pikasabalisi kaljukotkaid võimalik teiste kotkastega lihtsalt segi ajada (pane tähele ka jalgu kaunistavaid „pükse“).
Lennupildis sooritakse kuus kuni kaheksa tiivalööki, et siis mõned sekundid liuelda ja soodsate tõusvate õhuvooludega lastakse endid tiirutades kõrgemale kanda.
Videos näete meie mõlemaid suurimaid kotkaid ja loete LK-vaatlejate kirjeldust:
Ilm oli hommikul kena ja karge, temperatuur -8 kraadi.
Nagu tavaliselt tulevad sellises kohades esmalt lagedale pisemad tegelased. Alul rasvatihane ja pasknäär, hiljem ettevaatlikud rongad. Veidi hiljem juba esimene merikotkas.
Rongapaar käitus aiva julgemalt, pasknäärid ilmusid uuesti välja igal võimalikul hetkel, kui suuremaid kohal ei olnud ja kotkas käis mitmel korral olukorda seiramas.
Vahepeal oli selge ilm vaheldunud pilvisemaga, puistas veidi lund. Kella poole nelja ajal andsid rongad „õhuhäire“ ja lahkusid. Veidi peale ronkasid otsustas ka merikotkas lahkuda. Teda me sel päeval enam ei näinudki.
Järelikult oli midagi oodata, aga ootaja aeg on pikk – kolmveerand tundi mitte hingelistki, vaid kusagil eemal mõned kraaksatused.
Tüdimus hakkas juba kallale kippuma, aga siis oodatu ikka saabus - kaljukotkas!
Kuid sellega lugu ei piirdunud ja viie minuti möödudes maandus samas potsatas teine kaljukotkas ning eemalt vaadates tundusid linnud olevat lähedased tuttavad. Oma kotka asju ajasid nad meie vaateväljas veidi üle poole tunni. Hakkas hämarduma ja kaljukotkapaar lahkus.
Lahkusime meiegi, saun oli vaja kütte panna...
Merikotka vanalind