Rännuhundid matkavad mitme tuhande kilomeetri kaugusele

Avapilt
Sisu

Kevadtalvisel paaritumishooajal võivad ka Eesti hundid jõuda kaugele piiri taha.
Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Paaritumishooajal on üksikute huntide ringirändamine igati tavapärane nähtus. Otsitakse partnerit, kellega oma kari luua. Kui partner on leitud ning teiste huntide poolt hõivamata territoorium niisamuti, jääb noorpaar oma territooriumi piires paikseks. Hundid on ju tuntud kui tugevalt territoriaalsed loomad! GPS-kaelustega kogutud andmed näitavad, et huntide (eriti isaste huntide) seas on siiski ka tõelisi maailmarändajaid, kelle reisihimu ja avastamisrõõm naljalt ei lakka. Millised on seni teadaolevad pikimad hundirännakud?

 

Oleme teiega varasemalt jaganud uudislugu võsavillemist nimega Slavc, kes rändas aastaga Sloveeniast üle Austria Alpide Itaaliasse - kokku ligi 2000 km. 2019. aastal tuli uudis USA Michigani osariigi hundist, kes rändas üle 3200 km enne, kui maanteel auto alla jäi ja hukkus. Ka meil Eestis on olnud rändhunte, kellest ühest kirjutasime ka rahvuslooma lehel - tema võttis ette ligi 900 km pikkuse retke Venemaale ja leidis sealt endale pruudi. Seni kilometraažilt vast kõige pikem teadaolev retk on sooritatud hunt Gustavi poolt Saksamaa ja Poola piiridel - aasta jooksul liikus ta kokku üle 10 000 km.

 

Nüüd avaldati aga uudis veel ühest vägevast hundirännakust! Üks isahunt, kes samuti USA Michigani osariigis GPS-kaelusega varustati, rändas 1.5 aasta jooksul 4200 miili ehk ligi 6760 km, külastades seejuures väga paljusid eri paiku!

 

Hunt kaelustati 21. juunil 2021. Seiklushimuline kriimsilm liikus seejärel Wisconsini osariiki. Sealse eluoluga tutvunud, võttis ta järgmiseks sihiks Minnesota osariigi. Olles Suure järvistu piirkonda piisavalt imetlenud, külastas hunt Põhja-Dakotat, kuid mõne aja möödudes otsustas siiski Minnesotasse naasta. Sealt edasi pühkis rännuhunt Ameerika tolmu jalge alt ning liikus Kanadasse. Kanadas külastas ta nii Ontario kui Manitoba provintse, eelistades loomulikult kohalikke looduskauneid rahvusparke, nende hulgas Quetico, Wabakimi ja Whiteshell.

 

Whiteshell rahvuspark Manitobas jäigi kahjuks kriimsilma viimaseks külastuspaigaks. 6. detsembril 2022 lasi üks jahimees hundi legaalselt maha, kuna ei olevat näinud tema GPS-kaelust. Küll on kahju! Nii põnev oleks olnud näha, mil maal tema reisihimu ammendub… ja ehk ka kunagi rännuhundi memuaare lugeda.

 

https://mymodernmet.com/lone-michigan-4200-miles/?fbclid=IwAR06Pq8DTz3rWbYIRxE66Fta4CXfzDk1EyG7Zxb17plv1bUpf_eW3CcMb6k

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.