VIDEO: Lendorav - märts

Postitas Looduskalender - K, 15.03.2023 - 09.09
Autorid

Kirjutas Uudo Timm

Image
Tiit Randla. Lendorava kaitseks
Sisu

Tiit Randla. Lendorava kaitseks

Märtsis on metsas juba kevade hõngu. Aga ega aastad ole vennad.

Kui viimastel aastatel oleme juba harjunud, et märtsi alguses on lagedad alad lumevabad ja esimesed lõokesed, kiivitajadki kohal, siis tänavu on veidi teisiti.

Kui meenutada 1960-ndaid aastaid, siis oli ikka märtsi lõpus veel lumi maas ja hanged ninani ja heal juhul jõudsid Põhja-Eestisse esimesed rändlinnud pööripäeva paiku.

Muidugi oli siis minu nina tollast vanust arvestades jupp maad madalamal, aga 30-40 cm lund oli täiesti tavaline. Praegu on Virumaa lendorava metsades samuti ligi 40 cm lund ja seda tuleb aina juurde.

Päikesepaistelistel päevadel hakkab lumi puude lõunapoolsetelt jalamitelt sulama ja mahlad liikuma. Lepa ja sarapuu urvad on juba päris pikaks veninud kuid tolmlema veel ei ole hakanud. Just praegu on need kõige paremaks maiuspalaks lendoravatele.

Päevad venivad järjest pikemaks ja varsti on päev ja öö ühepikkused. Lendoravale liikumiseks sobivat pimedat aega aga ongi juba vähem. Seetõttu jääb nende kesköine puhkepaus aina lühemaks. 

Märtsi lõpust alates selleks enam reeglina aega ei jäägi. Lisaks pimeda aja lühenemisele jõuab siis kätte elu oluline periood - jooksuaeg. Emasloomad hakkavad oma elupaika jätma lõhna märke, mida siis isasloomad otsima asuvad.

Isasloomade kodupiirkonnad kattuvad mitme emaslooma kodupiirkonnaga. Nende suurus sõltub emasloomade pesametsade paiknemisest. Kui emasloomade kodupiirkonnad asuvad lähestikku ja neid ühendab vähemat 15 meetri kõrgune puistu on isasloomade kodupiirkonnad väiksemad.

Kui aga emasloomade pesametsad on hajusalt, siis peavad isasloomad nendeni jõudmiseks oluliselt pikemaid vahemaid läbima.

Paaritumise aeg võib sõltuda ka ilmast. Varasematel kevadetel on paaritumise aeg varasem ja hilistel kevadetel hilisem. Kuid seal on kindlasti ka teatud individuaalseid erisusi.

Õigel ajal, kui emasloom on paaritumiseks valmis, saabuvad kohale ümbruskonnas liikuvad isased. Lendoravatel toimub segapaarumine, ehk siis emasloom paaritub reeglina mitme isasloomaga.

Seetõttu võib ühes pesakonnas olla erinevate isasloomade järglasi. Meie killustunud metsamaastikus on sageli pesametsad üksteisest lagedate alade ja madala, veel võsa staadiumis olevate puistutega isoleeritud. Sellisel juhul on risk sugulusristumiseks ja kaugemalt tulevatel isasloomadel mõne röövlinnu või kiskja saagiks langeda. 

Pulmapidu kestab umbes ühe päeva ja siis ei peeta lugu ümbritsevatest ohtudest ega päevavalgusest.

Möödunud aastal sattusid juhuslikul ühte sellisesse pulma ELF-i talgulised, mille käigus õnnestus mõnel osake sellest ka mobiiltelefoniga jäädvustada. Tegemist oli siis ilmselt järeljooksuajaga.

Video: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.