
Kui palju on hundi alamliike?
Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Polar Zoo (Norras)
Oleme varasemalt pisut ka erinevaid hundiliike ja hallhundi alamliike tutvustanud. Tänapäeval on hundiliikidest säilinud vaid hallhunt (Canis lupus), tumehunt (Canis rufus, ingl. k. Red wolf) ja mägikoer (Canis simensis, ingl. k. Ethiopian wolf). Kaks viimast on väga ohustatud, peaaegu juba välja surnud. Seejuures peetakse tumehunti üheks kõige rohkem ohustatud liigiks maailmas. Hiljuti lisandus hundiliikide hulka ka varasemalt hallhundi alamliigiks peetud himaalaja hunt (Canis himalayensis) - samuti kriitiliselt ohustatud liik.
Hallhundi alamliike on üsna palju. Teadlased pole nende arvu suhtes küll päris üksmeelel, kuid numbrit 16 kohtab üsna tihti. Hallhundi kõige tuntumad alamliigid on polaarhunt (Canis lupus arctos) ja mehhiko hunt (Canis lupus baileyi). Kui polaarhunt elab õnneks inimestest piisavalt kaugel ning sestap läheb tal liigina kenasti, siis mehhiko hundiga on sootuks teised lood. Enamik biolooge hindasid mehhiko hundi 1980ndate lõpuks looduses väljasurnuks, kuid loodusesõprade ja teadlaste tohutu töö tulemusega saame me mehhiko hundi taastamise projekti täna juba üheks liigikaitselise töö edu näiteks tuua. Tutvustamegi teile seekord selle hallhhundi alamliigi lugu lähemalt.
Mehhiko hundil oli kunagi üsna lai leviala, mis ulatus Põhja-Mehhikost USA lõunaosariikide Arizona, New Mexico ja Texase lõunapoolsetesse piirkondadesse. 19. sajandi teisel poolel ja 20.sajandi esimesel poolel hävitati Põhja-Ameerikaski hunte halastamatult. USA valitsuse poolt tellitud kiskjakontrolli programmi tulemusena lasti Texases viimane mehhiko hunt maha 1970. aastal, Arizonas 1975. aastal ning New Mexicos 1976. aastal. Nii kui viimased kriimsilmad maha said notitud, leiti, et nüüd on tarvis viga parandama hakata. 1978. aastal valmiski USAs föderaalne mehhiko hundi populatsiooni taastamise plaan, mis neli aastat hiljem ka kinnitati. USAst polnud kahjuks enam kedagi püüda, kuid Mehhikos elutses veel mõni hunt (arvukust hinnati vähem kui 50-isendiliseks, mõnede andmete kohaselt vähem kui 10-isendiliseks). Nii õnnestus 1970. aastate lõpus ja 1980. aastate alguses Mehhiko loodusest 5 hunti kinni püüa ja vangistusse tuua, et alustada kahe riigi koostöös liigikaitse programmi.
Vangistuses loomade aretamine oli pärast suuri pingutusi lõpuks siiski edukas ning 1998. aastal taastutvustati Arizona osariigi loodusesse 11 mehhiko hunti. 2000. aastal viidi hunte ka New Mexico osariiki ning 2011. aastal lõpuks ka Mehhikosse. Kriimsilmad on looduses üsna hästi hakkama saanud. 2018. aastal Rahvusvahelisel Hundisümpoosionil tutvustas üks mehhiko hundi liigikaitse projekti koordinaatoritest tulemusi ning teavitas, et Ühendriikide populatsiooniks oli tollal juba 114 isendit ning Mehhikos 30. Nüüd hiljuti (veebruari lõpus) tulid aga veelgi paremad uudised. Nimelt on sellest ajast saati mehhiko hundi arvukus looduses enam kui kahekordistunud!
Viimased seitse aastat on mehhiko hundi populatsiooni arvukus olnud kasvutrendis ning Arizona ja New Mexico osariigis elab 2022. aasta seisuga minimaalselt 241 isendit, neist 136 New Mexicos ja 105 Arizonas. Seejuures kasvas arvukus võrreldes 2021. aastaga 23%. Karjade ehk vähemalt kahest hundist koosneva kindla territooriumiga gruppide arvuks hinnati 59 (40 New Mexicos ja 19 Arizonas), seejuures paarituvate isendite arvuks hinnati minimaalselt 31 paari (20 New Mexicos, 11 Arizonas). Kutsikaid sündis 2022. aastal minimaalselt 121, kusjuures neist vähemalt 81 jäid aasta lõpuni ellu, mis tähendab, et kutsikate suremus oli tavapärase 50% asemel vaid 33%. Kõikidest looduses elavatest mehhiko huntidest kannab 45% (ehk 109 isendit) GPS-kaelust, mis on teadlastele liigikaitselise progressi jälgimisel suureks abiks.
Lisaks 241 looduses elavale hundile elab 380 mehhiko hunti veel selle sama liigikaitse programmi raames vangistuses enam kui 60 erinevas loomaaias ja -pargis nii USAs kui Mehhikos. Neid kasutatakse looduses elava populatsiooni geneetiliseks rikastamiseks, viies vangistuses sündinud kutsikaid kahe nädala vanuselt looduses sündinud huntide pesakonda. 2022. aastal viidi loodusesse 11 hundikutsikat, kelle puhul on kindlaks tehtud, et vähemalt kaks jäid ellu. Kokku on niiviisi kasulastena ellu jäänud ja metsikute hundivanemate poolt üles kasvatatud 14 vangistuses sündinud kutsikat.
Nii hea on vahelduseks ka edulugusid kuulda! Mehhiko hundi taastamine on nüüd tõepoolest õigel teel.
https://fws.gov/press-release/