Emadepäeva puhul üks ehe näide sellest, kuidas hundid oma ema tervitavad!

Sisu

 

 

Oleme teile ka varem põgusalt rääkinud huntide vahvast käitumisest ingliskeelse nimetusega rally (ametlikku eestikeelset vastet sellele meile teadaolevalt pole). 2002. aastal uuendatud huntide etogrammi kohaselt on rally näol tegu tervituskäitumisega, kus kolm või enam hunti suruvad end üksteise vastu, samal ajal saba liputades ning sageli ka aktiivset allumiskäitumist demonstreerides. Allumiskäitumise hulka kuulub näiteks teise hundi koonu lakkumine või enese selili pööramine.


Tekst: Laura Kiiroja
Refereeritud etogrammi autorid: Pat Goodmann, Erich Klinghammer, Jessica Willard, ja Monty Sloan

 

Rally esineb enamasti siis, kui karja liige (või liikmed) mõningase eemalviibimse järel taas põhikarja juurde naasevad ja üldse karja kokkusaamise puhul, kuid sageli ka vahetult enne või pärast jahilkäiku. Tihti lõpeb ka ühine ulgumine rallyga.

 

Rallys on karjaliikmete entusiastliku tervitus- ja allumiskäitumise sihtmärgiks enamasti juhtisane või -emane. Nende puudumisel on fookuses hetkel kohalolevatest loomadest karjahierarhia kõige kõrgemal positsioonil asuv isend. 

 

Kuigi üldiselt on tegu hästi sõbraliku käitumisega, mille eesmärgiks on karjaliikmete vaheliste suhete tugevdamine, siis vahel võib säärane intensiivne olukord eskaleeruda ka konfliktiks. Seda juhtub siis, kui kahe rally´s osaleva hundi vahel on varasemalt agressiivsust esinenud või kui karja tähelepanu keskpunktiks oleval loomal saab neist ülevoolavaist armastuse ja truuduse avaldustest villand. Juuresolevat videot vaadates on üsna arusaadav, et selline olukord võib mingil hetkel tüütuks muutuda.

 

Antud videos nähtav rally on kaadrisse püütud Kanadas Manitoba provintsis. Tegemist on Opoyastin hundikarjaga, kelle juhtemane oli oma võsukestest päevase rännaku jooksul terve kilomeetri ettepoole liikunud enne, kui ta otsustas seisma jääda ja lasta vaesekestel järele jõuda. Selle suursündmuse puhul oli otseloomulikult tarvis läbi viia tõeliselt tseremoniaalne tervitus. Hundid on juba kord sellised rituaale armastavad ning äärmiselt väljendusrikkad loomad.
 

Rituaalid on huntide käitumisrepertuaaris tõesti väga tähtsal kohal. Kuid seda igati arusaadavalt - ritualiseeritud käitumine tugevdab karjasuhteid ja aitab ära hoida konflikte (nt ritualiseeritud agressiivsuse põhieesmärk ongi konfliktide ärahoidmine). See kõik on ülimalt oluline, et hundina ellu jääda. Kriimsilmade tugevus peitub ju eelkõige nende karjas ning selles, kui sujuv on karjaliikmete omavaheline koostöö.

 

Video allikas (autor teadmata): https://www.facebook.com/reel/1591853951315234?s=single_unit

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.