VIDEO: Kõrkja-roolind

Autorid

Video ja fotod Karl Adami

Kõrkja-roolind

Kõrkja-roolind

Sisu

 

Kõrkja-roolind       Acrocephalus schoenobaenus

 

Kõrkja-roolinnud tegutsevad kõikjal kus piisavalt niiskust pajupõõsaid, pilliroogu, kõrkjaid ja teisi kõrgemaid rohttaimi olgu siis  sisevete, kraavide või mereranniku läheduses. Pesitsevaid paare on palju, neid võiks olla kuni paarsada tuhat ja pesitsusaladele saabusid linnud tänavu juba maikuu alul. 

Kõige lihtsamalt annab kõrkja-roolindude kohalolust märku muidugi laul, mis koosneb nii karedatest kui mahedakõlalistest trillerdustest, aga võidakse matkida ka naabruses toimetavate lindude laulu.

Kõrkja-roolinnud on pisikesed kaaludes kuni viisteist grammi. Lindude lagipea paistab triibulisena, kollase kulmutriibu muudab ilmekaks tume silmatriip. Sulestik pruunikalt triibuline, alapool valkjas, küljed kollakad ja päranipuala roostekarva.

Pesa rajatakse enamalt jaolt maapinnale ja tihedasse rohtu kus peaks maikuu lõpul olema täiskurnas neli kuni kuus muna.

Pesa rajatakse enamalt jaolt maapinnale ja tihedasse rohtu kus peaks maikuu lõpul olema täiskurnas neli kuni kuus muna.

Meie kõige tuntum öölaulik on teadupärast ööbik, Aga öölaulikute hulka kuuluvad ka roolinnud. Kõrkja-roolindu võime kuulda laulmas nii päeval kui öösel. Meil eelnimetatust veelgi arvukam putke-roolind naudib peidulist eluviisi ja laulabki pigem öisel ajal. Tiigi-roolind asutab pillirooga ääristatud veekogude kaldaalasid lauldes seal enamalt jaolt öösiti.

Kõrkja-roolindude vaatlused: LINK

Sildid:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.