20. NÄDAL 15.5.2023.- 21.5.2023. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 23.05.2023 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart 

Image
Kadaka isaskäbid levitasid tolmu
Sisu

Kadaka isaskäbid levitasid tolmu

Nädal algas südasuviselt sooja ja päikesepaistelise  päevaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis esmaspäeval 24,2 kraadini. Järgmine päev oli aga juba tunduvalt jahedam. Päevane õhutemperatuur ulatus teisipäeval ainult 16,6 kraadini ja ööpäevaga sadas vihma kuus millimeetrit. See oli ainuke päev nädala jooksul, kui vihma tuli.

Puude õietolmu randid asfaldil pärast vihma

Puude õietolmu randid asfaldil pärast vihma

Päevased temperatuurinäidud jäid õhus 16…18 kraadi piiresse kuni reedeni. Laupäeval ja pühapäeval mõõdeti taas õhusooja päeval 20…22 kraadi.

Tänu pilves taevale olid teisipäeva ja kolmapäeva ööd soojad (minimaalne õhutemperatuur 11,7 °C), kuid neljapäevast alates jäi pilvi taevas väheks ja ööpäevane temperatuuriamplituud muutus uuesti kuni nädala lõpuni suureks.

Külmimatel öödel langes minimaalne õhutemperatuur null kraadi lähedale, maapinna lähedal veelgi madalamale. Reedel registreeriti Jõgeva ilmajaama andmeil minimaalseks õhutemperatuuriks 0,0 °C, laupäeval 0,2 °C ning varahommikul oli rohul halla näha.

Saabusid viimased rändlinnud. Esmaspäeval oli näha Jõgeva kohal lendamas piiritajaid, nädala jooksul tuli ka käosulane, rukkirääk. Väheseid rändavaid haneparvi oli näha  nädala alguses, kuid nädala teisel poolel enam mitte. Siin kandis nähti nelja laululuike põldudel ja Pedja jõel.

Õunapuu õied

Õunapuu õied

Oli õunapuude massilise õitseaeg. Toomingas lõpetas õitsemist. Nädala lõpus avanesid päikesepaistelistes kasvukohtades esimesed sireliõied.

Tolmu levitasid kadakad ja nädalal teisel poolel ka männid.

Tamm õitses. Haava ja raagremmelga viljad lendasid õhus. Osa saarepuid olid veel lehte minemata.

Maastikul püüdsid pilku suured õitsvad talirapsipõllud.

Kõikjal kollendasid võililled.

Jõgeval 22.5.2023.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.