42. NÄDAL 17.10.2016.-23.10.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 25.10.2016 - 21.09
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Sisu

Oktoobrimaastiku sügisvärvid nädala alguses

Ilm oli jätkuvalt kuiv ja külm.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur on püsinud Jõgeval tänavu juba teist nädalat järjest (s.o 10. oktoobrist alates) viiest kraadist madalamana ja taimede kasv on peatunud. Vegetatsiooniperiood lõppes tavapärasest 11 päeva varem.

Õhus esines nädala kestel külma neljal ööl ja hommikuti oli maa hallast valge. Kõige külmem oli kolmapäeva öö, kui minimaalne õhutemperatuur langes 3,3 kraadini, maapinna lähedal mulla kohal -6 ja rohul -10 kraadini.

Härmas oras veetilkadega lehe tippudes

Härmas oras veetilkadega lehe tippudes

Varjulistes kohtades hallast valendav rohi ei sulanud päeva jooksul ja väikestel seisva veega veekogudel tekkis õhuke jääkirme. Muld jõudis ilmajaama juures hommikuks pinnalt külmuda 4 cm sügavuseni.

Nädala esimene pool oli päikseline, reedest alates jäi aga taevas pilve. Nädala lõpuks muutus tuul tugevaks ja aegajalt langes mõni piisk vihmagi. Pika aega püsinud kuiva perioodi tõttu on muld põldudel ja metsas kuiv.

Oktoobris on Jõgeva ümbruses sadanud ainult 9-11 mm ning septembris samuti väga vähe. Tavaliselt koguneb oktoobrikuu jooksul siinkandis sademeid ligi 70 mm.

Nädala esimesel poolel andsid päikesepaistel lehtpuumetsadele veel värvi kaskedel, raagremmelgatel, haabadel ja sangleppadel võras püsinud lehed. Nädala lõpu tuulise ilmaga jäi aga lehevärvi korrast vähemaks ja loodus muutus hallimaks.

Silma hakkavad maastikul rohelised taliviljapõllud. Künnipõllud on kuivanud tuhakarva helehalliks.

Nädala algul oli näha veel haneparvi lendamas ning Jõgevalt 10 km põhjapool Vaimastveres olid valgepõsk-lagled ja rabahaned põllul toitumas.

Neljapäeval oli külm hommik

Neljapäeval oli külm hommik

 

Jõgeval, 24.10.2016.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.