Nüüd on vaja teravat silma ja kõrva noorlindude määramisel

Autorid

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan

Image
Sisu

Suve keskpaigas on liikvel palju noorlinde, kelle sulestik võib olla hoopis erinev vanalindude omast, mistõttu tuttava, ent veidi võõra välimusega linnu puhul tasub kahtlustada just noorlinde.

Aedades võib kohata näiteks tuhmi pea ja näoga linavästrikke (vanalinnul on must pealagi ja rind), keda on keeruline eristada noortest hänilastest ja kuldhänilastest. Noortel punarindadel ei pruugi veel olla punast rinda, selle asemel on pruunisäbruline sulestik. Paljudel muidu värvilise sulestikuga värvulistel on noorena sulestik hoopis tuhmim. Aedades tasub olla tähelepanelik ka ohakalinnu, kanepilinnu, suurnokk-vindi, siisikese ja leevikese noorlindude osas. Vahel reedab linnu liigi häälitsus, vahel linnupojaga koos liikuvad vanalinnud. Jooniseid ja fotosid noorlindudest leiab nii linnumäärajatest kui veebist, kasutades otsingus märksõnu juvenile või 1cy (ehk 1. kalendriaasta).

Parajat väljakutset nii edasijõudnud kui algajale linnuhuvilisele pakuvad pesitsemise lõpetanud vanalindude ja lennuvõimestunud noorlindude häälitsused (kutsehüüd, ärevushäälitsus, lennuhäälitsus jne). Nende häälitsuste mitmekesisus on suur ja erinevused sageli peennüanssides, mida automaatsed linnulaulumäärajad ei pruugi tuvastada. Inimkeelde panduna võiks vaid mõnda neist häälitsustest kirjeldada kui "tsek", "tšek" või "tzk".

Häälitsuste järgi linde määrates võib vaatluse kirja panna vaid juhul, kui on tehtud helisalvestus ja leitud samasugune häälitsus Xeno-Canto andmebaasis olevate hulgast või on lindu päriselt nähtud. Tutvu ka juhendiga "Kuidas kasutada linnuhäälte tuvastamise rakendusi?".

Õnneks on linnud praegu üpris varmad ennast näitama, kui linnuvaatleja ise neid häälitsusi imiteerib. Soovitan katsetada eelnevalt mainitud häälitsusi või meelitada linde häälitsusega "pshh-pshh". See võib esmapilgul tunduda naljakas, kuid veidi harjutades saab üsna pea selgeks, millised häälitsused linde kõige paremini ligi meelitavad.

Julgustan küsima ka määramisabi, et päevikusse ikka õiged liigid kirja saaks. Selleks saada vaatlusest kirjeldus, võimalusel foto, video või heliklipp aadressile: aed@eoy.ee

Edu määramisel!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.