Seire selgitab, palju on Eestis hundi pesakondi

Avapilt
Sisu

Juulis avaldas Keskkonnaagentuur tänavuse seirearuande, milles antakse ülevaade ulukiasurkondade seisundist ja jagatakse küttimissoovitusi tulevaseks jahihooajaks. Hundi pesakondi oli Eestis 2022. aasta sügise seisuga 33.

 

Tekst: Laura Kiiroja
Foto autor: Diana Grandmaire

 

Hundi pesakondade arv oli Eestis 2022. aasta sügisel on veidi kõrgem ehk 33, kui uues suurkiskjate kaitse- ja ohjamiskavas ettenähtud 20-30 pesakonda. Ühtegi hundikutsikat ei sündinud vaid Saaremaal, Hiiumaal ja Jõgevamaal. Seega on 2021. aastaga võrreldes huntide arvukus kasvanud – peamiselt tänu üle-eelmise jahihooaja madalamale küttimissurvele. Kokku oli huntide arvukus 2022. aasta sügisel enne jahihooaega hinnanguliselt 300-330 isendit. Jahihooajal kütiti 116 hunti (küttimislimiite jagati 124). Maanteel hukkus 4 kriimsilma. Loomulikult esineb huntidel jahile ja liiklusele lisaks ka teisi surmapõhjuseid. Seetõttu oli huntide üldarvukus tänavu kevadel ilmselt 150-170 isendit.

 

Kindlalt on teada, et möödunud hooaja hundijahi käigus kütiti seitsme karja juhtemased. Kuigi proovid jäid vajaka, on vanuse järgi alust eeldada, et hukka said veel vähemalt kahe karja juhtemased. Veel seitsme emaslooma kohta ei esitatud üldse bioproove, mistõttu ei saa nende staatust hinnata. Ilma juhtemaseta jäänud hundikarjade puhul on suur tõenäosus, et kari laguneb. Ameerikas tehtud teadusuuringud on näidanud, et juhtlooma hukkumine vähendab karja koospüsimise tõenäosust 73%. Samuti on nendest karjadest vähem põhjust juurdekasvu oodata – juhtlooma hukkumise korral väheneb karja tõenäosus järgmisel aastal järglasi saada 49%.

 

Kahjuks oli 2022. aastal ka huntide tekitatud kariloomamurdmiste hulk suurenenud. Raporti kohaselt käisid hundid 2022. aastal 171 korral kariloomakarjas ning murdsid nende kordade käigus 946 lammast ja 26 veist. Sarnaselt möödunud kahele aastale esines kõige rohkem murdmisi Raplamaal, millele järgnesid Harju- ja Võrumaa. Murdmised on endiselt esinenud peamiselt neis farmides, kus ei ole kasutatud kiskjatõrjevahendeid. Ida-Virumaal ja Hiiumaal huntide tekitatud kahjustusi aga üldse ei olnud. 

 

Küttimissoovitus antakse huntide puhul sügisel, kui on selgunud rohkem andmeid 2023. aasta pesakondade kohta.

 

Lisainfo, graafikud ning joonised leiab aruandest enesest: https://keskkonnaportaal.ee/sites/default/files/Teemad/Ulukid/SEIREARUANNE_2023.pdf

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.